Днес, 02.11.2022 г., Министерският съвет одобри проекта на Закона за несъстоятелност на физическите лица. Това е един от законите, които трябва да бъдат приети от българския парламент, за да бъде изплатен на страната ни вторият транш по линия на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Министърът на правосъдието, Крум Зарков, заяви, че законът за личния фалит е важна част от законодателната уредба на държавите от ЕС и развитите държави като цяло, и че е крайно време България да има такъв закон. Сред постъпилите по законопроекта становища е и това на Световната банка, в което се приветства въвеждането на новата правна уредба и се посочва, че множеството елементи в нея съответстват на най-добрите практики.
В закона се регламентира, че само добросъвестни длъжници ще могат да искат образуване на производство, ако желаят да удовлетворят всички свои кредитори и в резултат на това да бъдат освободени от непогасените задължения. Като добросъвестни длъжници се определят такива, които поемат задължения, съобразно своето имуществено състояние и доходи, и които със своите действия не увреждат умишлено или поради небрежност интересите на своите кредитори.
Припомняме, че изплащането на втория транш по ПВУ от Европейската комисия зависи от изпълнението на общо 66 етапа и цели, сред които и значителен брой закони. Към днешна дата са изпълнени едва четири от тях, а до крайният срок остават 59 дни. Размерът на транша е 724 млн. евро.