Поканата “Увеличен производствен капацитет за ракети” (EDF-ASAP-2023-LS-MIS-IPC) отвори на 19.10.2023 г. Тя цели да подпомогне увеличаването на производствения капацитет и навременното доставяне на ракети чрез укрепване на промишления процес.
Настоящата покана се отнася до подобряването на капацитета за адаптиране на снабдителните вериги за ракети, създаването на производствени мощности и намаляването на времето за производство на ракети в целия ЕС, с акцент върху трансграничното сътрудничество.
Финансиране
Подкрепата по процедурата е под формата на еднократни суми по европейската програма “Европейски фонд за отбрана” (EDF) 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 40 млн. евро.
Очаква се да бъдат финансирани 4 проекта, като стойността на един проект достига 10 млн. евро. Безвъзмездните средства покриват до 35% от допустимите разходи (до 45% за основателни приоритетни действия).
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица, регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава от Европейското икономическо пространство (ЕИП).
Кандидатстването по процедурата е индивидуално.
Допустими дейности и разходи
Допустимите дейности по поканата следва да спомагат за сглобяване на крайните продукти и производство на задвижващи системи, подпомагайки навременната доставка на ракети. Те включват:
- оптимизиране, разширяване и модернизиране на предназначението на съществуващи или създаване на нови производствени мощности (задължителна);
- създаване на трансгранични промишлени партньорства (незадължителна);
- изграждане и предоставяне на резервиран капацитет за производство на съответните отбранителни продукти (незадължителна);
- изпитване и сертифициране за възстановяване на съответните отбранителни продукти (незадължителна);
- обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията на персонал по отношение на т. 1 и 4 (незадължителна);
- подобряване на достъпа до финансиране за съответните икономически оператори, работещи в областта на производството на боеприпаси (незадължителна).
По проектите са допустими разходи за възнаграждения, подизпълнители, оборудване, както и непреки разходи (до 7% от стойността на преките допустими такива).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Генерална дирекция “Отбранителна индустрия и космос” (DG DEFIS) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за:
- Увеличаване на производствения капацитет в ЕС;
- Съкращаване на времето за производство;
- Премахване на затрудненията при снабдяването и производството;
- Устойчивост чрез трансгранично сътрудничество;
- Подкрепа за обществените поръчки;
- Изпълнение.
Резултатите от оценяването се очакват през март 2024 г.
Срок
Продължителността на проектите е между до 24 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 13.12.2023 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
1 коментар