Всичко за европейските проекти на едно място

Министерството на енергетиката отвори още една процедура за производство и съхранение на електроенергия от ВИ

След като по-рано днес, 14.03.2024 г., Министерството на енергетиката отвори процедурата “Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност над 200 kW” (Покана 2) (BG-RRP-4.033), за кандидатстване е публикувана и “Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW” (Покана 1) (BG-RRP-4.032).

Разликата при тази процедура е, че е свързана с инсталиране на по-ниски мощности – от 200 kW до 2 MW.

Бюджетът на настоящата Покана 1 възлиза на 107,5 млн. лв. и се предоставя по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Общата цел на процедурата е да се увеличи употребата на чиста енергия чрез изграждането и интегрирането в електрическата мрежа на нови допълнителни 1 425 MW генериращи мощности заедно с 350 MW локални съоръжения за съхранение (ЛСС) на електрическа енергия.

По Покана 1 ще се изграждат минимум 200 kW производствени мощности от възобновяеми източници (ВИ) в комбинация с минимум 100 MW ЛСС. Поканата касае единствено нови мощности за производство на електричество от слънчева и вятърна енергия с ЛСС. Безвъзмездните средства са под формата на инвестиционна помощ за съоръженията за съхранение.

И по тази покана могат да кандидатстват предприятия от всички сектори на икономиката с изключение на селско, горско и рибно стопанство, и от всякакъв размер. Към тях има изискване да представят банкова гаранция в размер на 3% от търсените безвъзмездни средства. Освен това кандидатстващите следва да имат собствен капитал между 1 млн. и 6 млн. лв. за изграждане на комбинирани проекти с ВИ.

Няма изискване за минимален размер на помощта за едно предприятие, а максималният е 35,8 млн. лв. Ще се покриват до половината от допустимите разходи, но не повече от 1 млн. лв. (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС.

За финансиране се допуска изграждането на комбиниран проект за нова инсталирана мощност за производство на електрическа енергия от ВИ и за локално съхранение на електричество. Поставено е изискване енергийните обекти да бъдат присъединени към съответната електроразпределителна или електропреносна мрежа и въведени в експлоатация до 31.03.2026 г.

Ще се покриват разходи за дълготрайни материални и нематериални активи, за строително-монтажни работи (СМР), за услуги от инженерно-технически характер, за изграждане на присъединителни съоръжения и за държавни и общински такси във връзка с регистрации и разрешителни.

Крайният срок за кандидатстване по тази покана също е 12.06.2024 г., 16:30 ч. чрез системата ИСУН 2020.

Повече информация за условията за кандидатстване можете да видите тук.

Предходна статия

Кандидатствайте по поканата “ADMA TranS4MErs” за модерни производствени решения на европейски МСП

Следваща статия

До 10 000 евро под формата на услуги за туристически МСП

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

3 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

5 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Вашият коментар

Филтър