Европейската комисия (ЕК) прие Четвъртата работна програма за 2024 г. на Европейския фонд за отбрана на стойност 1,1 млрд. евро. Това се случи днес, 15.03.2024 г. Средствата са насочени към съвместни научноизследователски и развойни проекти в областта на отбраната.
Работната програма за тази година е структурирана около 6 тематични области, други 2, предназначени специално за малки и средни предприятия (МСП) и 2 действия в подкрепа на Алианса за отбранителни медицински контрамерки.
Програмата съдържа общо 32 покани за набиране на проектни предложения. Сред тях са такива за проекти в критични области на отбраната, като противодействие на хиперзвукови ракети, разработване на широк спектър от безпилотни летателни апарати във въздуха и на земята, както и безопасна космическа комуникация. Подготвя се и почвата за отбранителни системи от следващо поколение, като хеликоптери и средни по размер товарни самолети.
Работната програма предвижда и мерки за насърчаване на отбранителните иновации и аспекта на приобщаването чрез Европейската схема за иновации в отбраната (EUDIS). EUDIS подкрепя иновативни предприемачи, стартиращи предприятия и МСП, за да преодолеят бариерите за навлизане на пазара и да представят идеите си. Бюджетът на схемата възлиза на 225 млн. евро. Мерките включват технологични предизвикателства в областта на космическите изследвания и сензорите, каскадно финансиране за стартиращи предприятия и МСП и др.
Новост за 2024 г. е предвиденото финансиране за бизнес акселератор на EUDIS, както и мачмейкинг с инвеститори.
Поканите за подаване на проектни предложения за 2024 г. ще бъдат отворени през месец юни, а крайният им срок ще бъде 05.11.2024 г. Повече информация за годишната работна програма е достъпна тук.
На фона на това, че бюджетът на тазгодишната програма за отбрана е със 100 млн. евро по-нисък от миналогодишния, от ЕК обявиха старта на нов инструмент – “Инструмент за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез общи обществени поръчки” (EDIRPA).
Чрез инструмента държавите-членки ще могат да придобиват съвместно отбранителни продукти, които обслужват най-спешните и критични нужди (с акцент върху войната на Русия срещу Украйна). Очакването е посредством обединяването на търсенето да се осигури предвидимост и да се увеличи производствения капацитет, както и да се подобри оперативната съвместимост на националните въоръжени сили.
Бюджетът на EDIRPA възлиза на 310 млн. евро, а приемът на проекти е вече отворен (с краен срок 25.07.2024 г.). Ще се подкрепят общите поръчки в три области:
- боеприпаси (напр. стрелково оръжие, артилерийски боеприпаси, минохвъргачки, ракети);
- противовъздушна и противоракетна отбрана;
- платформи и подмяна на наследени системи (напр. танкове, бронирани превозни средства, поддържащи системи, войнишки системи, безпилотни летателни апарати).
От ЕК уточняват, че приоритетите на двете програми са съгласувани с държавите-членки и отчитат нуждите от отбранителни технологии и способности, както и нововъзникващите заплахи.