Първият прием за 2024 г. поканата “Transform ” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за производство – EIT Manufacturing – отвори на 18.03.2024 г. Тя ще подкрепи компании в производството, вкл. малки и средни предприятия (МСП), в разрешаването на производствени и иновационни предизвикателства.
Това ще се осъществи чрез внедряване на нови технологии, разработени от стартиращи предприятия, които могат да бъдат допълнително разработени и интегрирани в бизнес операциите и производството посредством съвместни пилотни проекти.
По този начин поканата има двойна цел – да осигури иновативни решения за корпорациите и МСП и да открие нови пазарни възможности за стартиращите предприятия.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums) по линия на рамковата програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът за настоящия прием възлиза на 300 000 евро.
Максималният размер на гранта за един пилотен проект е 20 000 евро.
Броят финансирани проекти зависи от тяхното качество. Средно средствата следва да достигнат до поне 15 пилотни проекта.
Проектите се насърчават да включват механизъм за възвръщане на инвестицията към EIT Manufacturing от страна на бенефициентите в размер на минимум 15 000 евро.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат стартиращи предприятия, които са базирани в държави-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа” и имат поне двама служители на пълно работно време.
Кандидатстването е в сътрудничество с МСП, дружество със средна пазарна капитализация (mid-cap) или корпорация – в позицията на т.нар. собственик на предизвикателството (Challenge Owner).
Допустими дейности и разходи
Старт-ъпите имат за задача разработят иновативни продукти, които отговарят на предизвикателство, дефинирано от корпорациите и МСП, съгласно някоя от следните три цели на EIT Manufacturing:
- Поставяне на хората в центъра на производството;
- Ускоряване на екологичното производство;
- Насърчаване на суверенитета и конкурентоспособността.
Предлаганото решение от страна на старт-ъпите следва да има минимум TRL 7*.
Чрез структуриран процес екипът на EIT Manufacturing ще подкрепи сътрудничеството между собствениците на предизвикателствата с най-подходящите стартиращи предприятия за по-нататъшно развитие и изпълнение на пилотни проекти.
Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи, финансова подкрепа за трети страни и др., както и непреки разходи – до 25% от стойността на преките такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от независими експерти, а вътрешен комитет ще надзирава процеса на оценяване и ще вземе финално решение. Критериите за оценка са четири – високи постижения, въздействие, финансова устойчивост, изпълнение и стратегическо съответствие.
Резултатите от оценяването се очакват до 20.05.2024 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.04.2024 г., 12 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на ЕИТ.
Предвидени са още три приема по поканата с крайни срокове през юни, септември и октомври.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.