Днес, 20.03.2024 г., в рамките на Европейските дни на научните изследвания и иновациите, Европейската комисия (ЕК) прие втория стратегически план на европейската програма за научни изследвания и иновации “Хоризонт Европа” за тригодишния период 2025-2027 г. Планът адресира глобални предизвикателства като изменението на климата, загубата на биоразнообразие, цифровия преход и застаряването на населението.
За да постигне отворена стратегическа автономия и гарантиране на водещата роля на Европа в разработването и внедряването на критични технологии, планът е ориентиран около три стратегически приоритета:
- Екологичен преход;
- Цифров преход;
- По-издръжлива, конкурентоспособна, приобщаваща и демократична Европа.
Поставени са по-амбициозни цели, свързани с мисията на “Хоризонт Европа” по отношение на биоразнообразието – 10% от бюджета на програмата за периода 2025-2027 г. се ангажират за теми, свързани с биоразнообразието. Новият ангажимент допълва съществуващите цели за разходите за климата (35% за целия период на действие на “Хоризонт Европа”) и основните цифрови дейности (13 млрд. евро за същия период).
Вторият стратегически план съдържа следните ключови елементи:
- 3 стратегически приоритета за научноизследователските и иновационните дейности по “Хоризонт Европа” през 2025-2027 г.;
- 32 очаквани въздействия, разпределени по клъстери;
- 9 нови съпрограмирани и съфинансирани европейски партньорства – Здраве на мозъка, Гори и горско стопанство за устойчиво бъдеще, Иновативни материали за ЕС, Суровини за зелен и цифров преход, Устойчиво културно наследство, Социални трансформации и устойчивост, Слънчеви фотоволтаици, Текстил на бъдещето и Виртуални светове;
- Мисии на ЕС и преглед на техните постижения през първите години;
- Инструмент “Нов Европейски Баухаус” (НЕБ) – НЕБ ще бъде реализиран като междуклъстерна тема в работните програми на “Хоризонт Европа” за периода 2025-2027 г. Този научноизследователски и иновационен компонент ще бъде допълнен от компонент за внедряване, който ще се осъществява чрез синергии с други програми на ЕС. Тези два компонента, взети заедно, представляват новия Инструмент НЕБ.
Планът разглежда редица специфични въпроси, като баланса между научните изследвания и иновациите и интегрирането на социалните и хуманитарните науки. По отношение на първия въпрос стратегическият план се ангажира да осигури балансирана подкрепа за дейности с различни нива на зрялост и технологична готовност, вариращи от генериране на знания и изследвания на ранен етап до иновации и дейности за демонстрация и първо внедряване.
Ефективното интегриране на социалните и хуманитарните науки във всички клъстери е отразено чрез отбелязване на конкретни теми и искане за оценка на тяхното обществено въздействие. Социалните и хуманитарните науки ще бъдат интегрирани в съответните проекти – от изготвянето им до подбора и оценката им.
Планът е изготвен съвместно от ЕК с участието на държавите-членки, асоциираните страни, Европейския парламент и над 2 000 заинтересовани страни и граждани, взели участие в проведената миналата година публична консултация относно бъдещето на “Хоризонт Европа”.
Пълната версия на плана можете да откриете тук, а кратък лист с факти – тук.
Вторият стратегически план ще залегне в изготвянето на предстоящите годишни работни програми по “Хоризонт Европа”, които съдържат бъдещите възможности за финансиране. През април ЕК ще открие възможност за предоставяне на обратна връзка по Работната програма на “Хоризонт Европа” за 2025 г., която ще бъде отворена за всички заинтересовани страни.