Днес, 29.03.2024 г., от Европейската изпълнителна агенция за иновации и малки и средни предприятия (EISMEA) припомниха за възможността за кандидатстване по поканата за изграждане на капацитет по Инструмента I3 (Инструмент за междурегионални инвестиции в иновации) – I3-2023-CAP2b. Припомняме, че поканата бе отворена през ноември 2023 г.
Целта ѝ е да спомогне за укрепването на регионалните иновационни екосистеми в по-слабо развитите региони и за изграждането на техния капацитет за разработване на бизнес казуси за междурегионални иновационни проекти.
По-специално, поканата е насочена към подобряване на капацитета на публичните органи и посредниците в областта на иновациите (напр. клъстъри) за подпомагане на дружествата при определянето на инвестиционни портфейли в междурегионален мащаб (напр. чрез справяне с актуалните предизвикателства пред ЕС и насърчаване на дълбоки технологични решения).
Бюджетът на поканата възлиза на 13 млн. евро, като един проект може да получи от 500 000 евро до 1,5 млн. евро. Очаква се да бъдат подкрепени поне 8 проекта.
Насърчават се проекти, свързани със зеления и цифров преход и с интелигентното производство, вкл. дълбоки технологични иновации. Примерни дейности могат да бъдат:
- Създаване и укрепване на междурегионална иновативна и устойчива екосистема;
- Ангажиране на дружества и определяне на набор от инвестиционни проекти;
- Повишаване на инвестиционната готовност и капацитета за изграждане на междурегионални бизнес и инвестиционни планове;
- Проучване на възможностите за използване на техническа помощ от основните програми за вътрешно структуриране и укрепване на местните екосистеми с цел развиване на капацитета им за свързване на междурегионално ниво;
- Свързване на по-слабо развитите региони с други екосистеми и включването им във веригите за създаване на стойност в ЕС;
- Изграждане на капацитет за разбиране на свързването и прилагането на веригите за създаване на стойност.
Могат да кандидатстват публични администрации, представители на научноизследователската и академична общност, на индустрията, крайни потребители и иновационни посредници (т.е. клъстърни организации, представляващи компании, университети, изследователски и технологични организации). Кандидатстването е в консорциуми от по двама партньори от две държави. Задължително е да бъде представен поне един по-слабо развит регион.
По проектите не се изисква собствено финансиране. Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, пътуване и настаняване, амортизация на оборудване и непреки разходи (до 7% от преките).
Продължителността на проектите е между 18 и 24 месеца.
Поканата има два крайни срока за кандидатстване – единия изтече през февруари, а следващият е 14.11.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време).
Потенциалните бенефициенти могат да научат повече за условията за кандидатстване като гледат запис от информационен по поканата, който се проведе на 23.11.2023 г., от тук.