Следващия месец ще отвори третата покана за иновативни дейности на Европейската градска инициатива (EUI) с бюджет в размер на 90 млн. евро. Традиционно ще се набират напредничави и устойчиви проекти в европейските градове, като тази година са определени приоритетите:
- Енергиен преход; и
- Технологии в градовете.
По първия ще се подкрепя тестването на иновативни решения за икономически жизнеспособни, интелигентни и интегрирани местни енергийни мрежи с нулеви въглеродни емисии. Решенията следва да бъдат преносими и мащабируеми, а енергийните мрежи – ориентирани към търсенето. По проектите следва да се даде възможност на гражданите и заинтересованите страни за участие, което да ускори енергийния преход.
Проектните предложения могат да бъдат насочени към минимизиране на търсенето на енергия, диверсификация на местните енергийни източници, внедряване на интелигентни и интегрирани местни енергийни системи, развиване на енергийни общности и увеличаване на работните места.
Вторият приоритет ще финансира тестването на решения, базирани на нови технологии за по-добри услуги за гражданите и за повишаване на капацитета на местните власти да предлагат тези услуги. За целта по проектите ще се извършват експерименти, резултатите от които да могат да бъдат възпроизведени в по-широк мащаб с помощта на Политиката за сближаване.
Проектните предложения следва да целят осигуряване на по-добри и адаптирани обществени услуги, дигитална трансформация, усъвършенстване на устройственото планиране, осигуряване на по-добра цифрова и физическа достъпност, безопасни, сигурни и устойчиви градове, киберзащита, засилване на превенцията и смекчаването на бедствията и гарантиране на продоволствената сигурност.
По поканата ще могат да кандидатстват местни административни единици с поне 50 000 жители от държави-членки на ЕС.
Един проект може да получи до 5 млн. евро безвъзмездни средства, като те могат да покриват до 80% от допустимите разходи. Те включват възнаграждения на персонал, офис и административни разходи, разходи за пътуване и настаняване, външни услуги, оборудване и строителство, включително и закупуване на земя.
Средно се очаква да бъдат финансирани поне 18 проекта.
Проектите могат да имат продължителност до 3,5 години, а приемът на проектни предложения ще приключи през октомври.
Организаторите съветват кандидатите да се подготвят преди отварянето на поканата като:
- проучат описанията на темите, за да съгласуват идеите си за проект;
- изградят партньорства със съответните организации – НПО, университети, малки и средни предприятия (МСП), публични и частни партньори;
- започнат съвместно да разработват проектите си.
Допълнителна информация е достъпна тук.
Освен това, на 06.05.2024 г. ще се проведе онлайн информационна сесия по поканата. Повече за нея можете да научите тук.