Процедурата “Еразъм за млади предприемачи – младша покана” (SMP-COSME-2024-EYEJR-01) цели да подбере посреднически организации (ПО), които да изпълняват програмата “Еразъм за млади предприемачи” на местно равнище. Ролята на ПО е да засилват и улесняват обмена между нови предприемачи и предприемачи-домакини. По-специално ПО ще набират предприемачи и ще им помагат да се възползват от програмата.
“Еразъм за млади предприемачи” е програма за трансграничен обмен, която дава възможност на начинаещи предприемачи да се учат от опитни такива, които управляват малки предприятия в други държави. Програмата цели да засили предприемачеството и да развие конкурентоспособността на международно ниво на европейските малки и средни предприятия (МСП).
В резултат на дейностите по поканата се очаква да бъдат свързани 2 000-2 500 предприемачи, да бъдат регистрирани около 2 000 нови предприятия и да бъдат покрити поне 20 държави.
Финансиране
Подкрепата по процедурата е под формата на безвъзмездна финансова помощ по Европейската програма “Единен пазар” (SMP) 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 5 млн. евро.
Очаква се да бъдат спонсорирани около 5 проекта, като максималният размер на финансирането за един проект е 1 млн. евро. Поне половината от размера на всеки грант следва да отиде за финансова подкрепа на третите страни, а именно новите предприемачи.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС и в Исландия, Норвегия и Лихтенщайн. Такива могат да бъдат например публични организации в подкрепа на бизнеса, търговско-промишлени палати, технологични паркове, старт-ъп центрове, инкубатори, бизнес асоциации и мрежи в подкрепа на бизнеса, университети и др.
Те следва да кандидатстват в консорциуми, съставени от:
- минимум 5 кандидати от поне 4 различни държави;
- максимум 8 кандидати;
- максимум 2 кандидати от една и съща държава;
- водещият партньор трябва да има най-малко 2 години опит в изпълнението на програмата “Еразъм за млади предприемачи”.
Допустими дейности и разходи
Сред допустимите дейности по проектите са:
- Осигуряване на обучение на работното място за нови предприемачи (т.е. в МСП на предприемачите-домакини) с цел улесняване на успешното стартиране и развитие на техните бизнес идеи;
- Насърчаване на обмена на опит и информация между предприемачите относно пречките и предизвикателствата при стартирането и развитието на техния бизнес;
- Подобряване на достъпа до пазара и идентифициране на потенциални партньори за нови и утвърдени предприемачи в други участващи държави;
- Създаване на мрежи между предприемачи от различни участващи държави чрез надграждане на знания и опит;
- Насърчаване на устойчиви и цифрови предприятия.
Проектните дейности могат да се изпълняват както в допустимите държави, така и в Канада, Сингапур, САЩ и Обединеното кралство.
По проектите са допустими разходи за възнаграждения, разходи за амортизация на оборудване, пътни и дневни разходи и др. стоки и услуги – те ще се покриват на 75%. Друг допустим разход е финансовата подкрепа за трети страни, т.е. предприемачите – тя ще се покрива на 100%. Допустими са и непреки разходи – до 7% от стойността на преките такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за иновации и МСП (EISMEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество (дизайн и изпълнение на проекта и екип и сътрудничество) и въздействие.
Резултатите от оценяването се очакват през октомври 2024 г.
Срок
Продължителността на проектите следва да бъде 36 месеца – от 01.02.2025 г. до 31.01.2028 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 27.06.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Eвропейската комисия Funding and tenders.