Всичко за европейските проекти на едно място

Докторантски мрежи “Мария Склодовска-Кюри” 2024 г.

Процедурата за докторантски мрежи “Мария Склодовска-Кюри” (MSCA) (HORIZON-MSCA-2024-DN-01-01) отвори на 29.05.2024 г. Целта на процедурата е да реализира докторантски програми чрез партньорства на организации от различни сектори. По този начин следва да се обучават висококвалифицирани докторанти, да се стимулира тяхната креативност, да се подобри иновационният им капацитет и да се повишат дългосрочните им възможности за заетост.

Докторските програми трябва да отговорят на ясно дефинирани нужди в различни области на научните изследвания и иновациите, да запознаят изследователите с академичния и неакадемичния сектор и да им предложат както обучение, така и преносими умения и компетенции.

Налични са три типа докторантури:

  1. Стандартни докторантски мрежи: насърчават международното, интердисциплинарното и междусекторното сътрудничество за обучение на докторанти в различни научни области. Акцентът е върху насърчаването на предприемаческия дух, научно-изследователски и преносими умения и дългосрочните перспективи за кариера;
  2. Индустриални докторантски мрежи: обучават докторанти и развиват техните умения извън академичните среди, включително в промишлеността и бизнеса. Кандидат- докторантите могат да се възползват от съвместен надзор от страна на индустрията и академичните среди. Тези програми насърчават тясното сътрудничество между академичния и неакадемичния свят и са катализатори за трансфер на технологии и насърчаване на иновации;
  3. Съвместни докторантски мрежи: обучават докторанти чрез интегрирани програми, водещи до съвместни или многократни докторски степени. Тези програми насърчават структурирането на сътрудничеството между институциите и от тях се изисква да установят съвместни оперативни процедури за набиране, приемане, наблюдение и оценяване на докторантите.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на единични вноски по европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 608,6 млн. евро.

Базовият размер на помощта за един месец за докторант е 4 000 евро. Това покрива разходи за живот и разходи за мобилност, като могат да се отпускат допълнителни средства за семейни надбавки, надбавка за дългосрочен отпуск и надбавка за специални нужди.

В допълнение е налична институционална помощ от 2 800 евро на месец. Това включва принос за научни изследвания, обучение и нетуъркинг, както и управление и непряк принос.

Финансирането ще достигне до приблизително 160 проекта и над 2 000 кандидат-докторанти.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат международни консорциуми от университети, изследователски институции, предприятия и други неакадемични организации. Те трябва да включват:

  • най-малко три независими юридически лица, всяко от които е установено в различна държава-членка на ЕС, или асоциирана държава по програмата “Хоризонт Европа”. Поне едно от тях следва да е установено в държава-членка на ЕС;
  • освен този минимум, могат да се присъединят и други организации от всяка държава по света.

Всеки бенефициент трябва да наеме поне един кандидат за докторска степен и може да организира командироването му навсякъде по света.

Условията за наетите кандидат-докторанти включват:

  • не трябва да имат докторска степен към датата на наемането им;
  • могат да бъдат от всякаква националност;
  • трябва да бъдат записани в докторска програма по време на проекта;
  • за индустриалните докторанти – следва да прекарват поне 50% от времето си извън академичните среди;
  • трябва да отговарят на правилата за мобилност – не трябва да са пребивавали или да са извършвали основната си дейност (работа, обучение и т.н.) в страната на набиращата организация за повече от 12 месеца през 36-те месеца непосредствено преди датата на наемане.

Управление и оценяване

Проектните предложения ще бъдат оценявани от една от осем оценителни комисии: химия (CHE), социални и хуманитарни науки (SOC), икономически науки (ECO), информационни науки и инженерство (ENG), околна среда и геонауки (ENV), науки за живота (LIF), математика (MAT) и физика (PHY). Всеки панел ще състави собствен списък.

Проектите се оценяват по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефикасност на изпълнението. С най-голяма тежест е критерият за високи постижения. Оценителните комисии ще търсят и баланс между половете сред успешно кандидатстващите изследователи при необходимост.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 27.11.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Продължителността на всяка стипендия е между 3 и 36 месеца (между 3 и 48 месеца за съвместни докторантски мрежи).

Предходна статия

С един месец се удължава крайният срок на конкурса “За жените в науката”

Следваща статия

На 23 април ще отвори схемата за постдокторантски стипендии на “Мария Склодовска-Кюри” за 2024 г.

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

5 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

6 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Филтър