Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Изграждане на капацитет и повишаване на осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС”

Процедурата “Изграждане на капацитет и повишаване на осведомеността относно Хартата на основните права на ЕС” (CERV-2024-CHAR-LITI-CHARTER) отвори на 23.04.2024 г. Тя е част от серия покани с фокус върху защитата, промотирането и повишаването на осведомеността относно фундаменталните права, върху подкрепата за тяхното прилагане, както и последващото подсилване на ценностите на ЕС и върховенството на закона.

Настоящата покана ще финансира проекти, които повишават познанията на съответните участници в областта на основните права. Въз основа на централната роля на организациите на гражданското общество и защитниците на правата на човека, финансираните проекти могат да включват национални, регионални и местни органи като партньори с цел подпомагане на съвместните усилия за изграждане на капацитет и повишаване на осведомеността.

Проектите могат да бъдат с национален или с транснационален характер, като приоритетни са вторите.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни безвъзмездни суми по европейската програма “Граждани, равенство, права и ценности” 2021-2027 г. (CERV). Бюджетът на поканата възлиза на 3,1 млн. евро.

Минималният размер на безвъзмездната помощ за един проект е 75 000 евро, а максималният е без ограничение. Безвъзмездните средства ще покриват допустимите разходи на 90%.

Очаква се да бъдат финансирани до 41 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат частни организации с нестопанска цел (самостоятелно или като водещи партньори), а също и организации с нестопанска цел (публични или частни) и стопански организации – като партньори. Кандидатите следва да се регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програма CERV.

Допустими дейности и разходи

Проектите могат да се отнасят до една или повече от следните теми:

  1. Права, залегнали в Хартата на ЕС за основните права, и осведоменост за приложното поле на Хартата;
  2. Защита на основните права в цифровата ера с акцент системи за изкуствен интелект.

Допустимите дейности включват:

  • Дейности за повишаване на осведомеността и изграждане на капацитет, насочени към повишаване на знанията за използването на Хартата;
  • Улесняване на сътрудничеството между организациите на гражданското общество и други ключови участници в прилагането на Хартата;
  • Дейности за обучение за професионалисти;
  • Взаимно обучение, обмен на добри практики, разработване на методи за работа и обучение;
  • Аналитични дейности и създаване на инструменти и бази данни за основните права;
  • Комуникационни дейности;
  • Разработване на процедури, насоки, технически еталони и инструменти, които да подпомагат защитата на основните права.

Проектите следва да отчитат перспективата за равнопоставеност на половете и недискриминацията при проектирането и изпълнението си.

Ще се покриват разходи за персонал, пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, невъзстановим ДДС, както и непреки разходи – до 7% от стойността на преките такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA).

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). Проектите се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие. Резултатите от оценяването се очакват през март 2025 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 18.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Проектите могат да имат продължителност между 12 и 24 месеца.

Предходна статия

До 3 млн. евро за транснационални проекти за намаляване на дългосрочната безработица

Следваща статия

Процедура “Насърчаване на правата и ценностите чрез овластяване на гражданското пространство”

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

2 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

5 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

1 коментар

Вашият коментар

Филтър