Всичко за европейските проекти на едно място

До 1,5 млн. евро за иновативни транснационални проекти за радиационна защита

Втората покана за транснационални проекти на “PIANOFORTE” отвори вчера, 23.04.2024 г. Тя ще подкрепи иновативни научноизследователски проекти в областта на радиационната защита. Целите на поканата включват:

  • Подпомагане на транснационални изследователски проекти, които съчетават иновативни подходи в областта на радиационната защита в съответствие с изследователските приоритети на PIANOFORTE;
  • Активно интегриране на дейности за образование и обучение и сътрудничество с университети в мултидисциплинарни изследователски проекти;
  • Оптимално използване на научноизследователските инфраструктури.

Проектът “PIANOFORTE” (абревиатура от Европейско партньорство за изследвания в областта на радиационната защита) има за цел да подобри знанията и да насърчи иновациите в полза на по-добрата защита на населението, пациентите, работниците и околната среда при всички сценарии на излагане на йонизиращо лъчение. Проектът се реализира от консорциум от 58 партньори от 22 европейски държави. Повече за него можете да научите тук.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Поканата разполага с бюджет от близо 8,2 млн. евро.

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ. Размерът ѝ е от 1 млн. до 1,5 млн. евро за един проект. Ще се покриват до 63% от допустимите разходи, а останалите 37% бенефициентите следва да осигурят със собствени средства.

Очаква се да бъдат финансирани поне 5 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат конкретни организации и свързаните с тях субекти (пълен списък е наличен тук, стр. 16-20). Сред тях е българската научна организация Национален център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ). Други допустими бенефициенти включват висши училища и академични институции, организации в сектора на здравеопазването и предприятия от всички размери, вкл. малки и средни предприятия (МСП). Те трябва да са регистрирани в държавите-членки на ЕС или в държавите, асоциирани по програма “Евратом”.

Кандидатстването е единствено в консорциум от поне 3 организации от различни държави и независими една от друга. Поне една от тези организации трябва да бъде извън списъка с конкретните такива по поканата.

Допустими дейности и разходи

Проектните предложения трябва да бъдат обвързани с мултидисциплинарни и транснационални изследвания, както и да попадат в някоя от следните теми:

  1. Разработване на база от знания за по-добро разбиране на патогенезата на заболяванията от рак, причинен от йонизиращо лъчение, с цел подобряване на оценката на риска;
  2. Осигуряване на готовност и научни познания в подкрепа на оценката на въздействието върху околната среда и аварийната готовност и реакция при нови ядрени технологии;
  3. Разработване на техники и методи за надхвърляне на ефективната доза в случай на вътрешно облъчване след ядрена или радиологична авария;
  4. Прилагане на нови и оптимизирани подходи за лъчева терапия с цел по-добро насочване, за да се защитят по-добре здравите тъкани от вредните ефекти на врязващото лъчение.

Предложенията трябва ясно да показват потенциалното въздействие върху радиационната защита в Европа, както и добавената стойност на транснационалното сътрудничество. Освен това е препоръчително предложенията да разглеждат аспекти като заинтересовани страни, образование и обучение, осигуряване на качество, свободен достъп и инфраструктури, социални и хуманитарни науки, комуникация и връзки с международни инициативи.

Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, пътни и дневни разходи, амортизация на оборудване, др. стоки и услуги, разходи за подкрепа за трети страни (до 300 000 евро за дейности, обосноваващи създаването на докторска програма и до 100 000 евро за всички други случаи), както и непреки разходи – до 25% от стойността на преките такива.

Оценяване

Проектните предложения се оценяват от комисия, съставена от трима външни експерти, по критерии за високи постижения (яснота на целите и надеждност на методологията), въздействие (осъществимост на резултатите и качество на мерките за разпространение на резултатите) и изпълнение (ефективност на работния план и капацитет на партньорите в консорциума).

За всяка от четирите теми ще бъде създаден отделен списък, като от всеки от тях за финансиране ще бъде одобрен поне по един проект. Финалното решение ще се вземе от вътрешна комисия.

Срок

Продължителността на проектите достига 48 месеца със стартова дата февруари-март 2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23.07.2024 г., 15 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.

Предходна статия

16 млн. евро за защита на фундаменталните права от гражданските организации

Следваща статия

Отвори консултация за приоритетите на Програма “ЕС в подкрепа на здравето” за 2025 г.

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

5 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

6 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Вашият коментар

Филтър