Програмният оператор на Швейцарско-българския механизъм за гражданска ангажираност и прозрачност 2024-2029 г. (CETF) провежда консултации със заинтересованите страни – граждански организации и активисти – във връзка с подготовката на старта му през втората половина на тази година. Това бе обявено в четвъртък, 25.04.2024 г.
Механизмът за гражданска ангажираност и прозрачност е част от Швейцарско-българската програма за сътрудничество (ШБПС) и е финансиран изцяло от швейцарската страна с бюджет от 10 млн. швейцарски франка (20,5 млн. лв.). Ролята на механизма е да подкрепи българското гражданско общество чрез дейности за изграждане на капацитет, обмен на опит и пренос на знания и умения.
Целта на Механизма е да се увеличат българските граждани, които са активно ангажирани и участват в по-прозрачен и приобщаващ обществен дебат по отношение на решенията, които ги засягат. CETF ще включва:
- Компонент “Изграждане на капацитет” – обучения, семинари, уебинари, индивидуални консултации и др. за получателите на безвъзмездни средства в рамките на Механизма;
- Фонд “Гражданско овластяване и ангажираност” – програма за безвъзмездна помощ, насочена към граждански организации с регионален фокус. Сред основните теми ще бъдат управление на природни ресурси и биоразнообразие, качество на медиите и прозрачност, участие в доброто управление, гражданско образование и др.;
- Фонд “Финансово устойчив граждански сектор” – програма за безвъзмездна помощ за набиране на средства и социално предприемачество. Целта е да се укрепи финансовото здраве на гражданските организации, да се увеличат ресурсите им и да се разшири кръга от подкрепящи;
- Три стратегически проекта – “Природни ресурси и биоразнообразие“, “Стратегизиране на гражданското пространство” и “Растеж на всяка инициатива“. След процедура за подбор, проектите ще се изпълняват от консорциуми от граждански организации, които демонстрират капацитет, опит, национален мащаб на действие и визия за развитие на тематичната област.
Припомняме, че след като в края на миналата година се проведе конкурс за избор на програмен оператор на Механизма, за такъв бе селектиран консорциумът на Балканския институт по труда и социалната политика, Българския център за нестопанско право и INNOVABRIDGE.
За да бъдат оптимизирани компонентите на Механизма, гражданския сектор има възможност да даде обратна връзка относно нуждите и очакванията си от тук в срок до 20.05.2024 г. Попълването на анкетата отнема 10 минути.