Всичко за европейските проекти на едно място

До 17 500 евро по проекти за гражданска ангажираност във възстановяването на горите

Поканата “Ангажираност на гражданите и заинтересованите страни* в климатично съобразеното горско стопанство и възстановяването на горите” отвори на 30.04.2024 г. Тя ще подкрепи дейности, при които се използват различни нива на ангажираност – от инициативи на местни общности до по-големи регионални или национални програми в Европа.

Проектните предложения следва да адресират някоя от следните три цели:

  1. Повишаване на осведомеността и предоставяне на знания за необходимостта от климатично съобразено горско стопанство (CSF);
  2. Оценка на потенциалните социални въздействия на CSF;
  3. Разработване на структури и процеси за включване на гледните точки и стремежите на гражданите и заинтересованите страни в стратегиите за управление.

Насърчават се иновативни идеи за ангажираност, които да гарантират, че подкрепяните дейности ще останат динамични и адаптивни към променящите се нужди и възможности в областта на управлението на горите и устойчивостта на климата.

Поканата се реализира по проекта FORWARDS, чиято цел е да създаде прототип на Обсерватория ForestWard – общоевропейски инструмент за мониторинг и оценка, който ще помогне за демонстриране на въздействието на изменението на климата върху горите. Консорциумът включва 19 партньори от 11 държави.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и има общ бюджет 87 500 евро.

Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ. Максималният размер на помощта за един проект е 17 500 евро. Ще бъдат подкрепени до 5 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица от държави-членки на ЕС или страни, асоциирани по “Хоризонт Европа”. Те могат да кандидатстват самостоятелно или в консорциум.

Допустими дейности

Според избраната цел, проектите могат да включват:

  1. Разработване на образователни кампании и материали, напр. приложения за гражданска наука, настолни игри или онлайн ресурси, иницииране на художествени конкурси, изложби, посветени на CSF и значението на горите за смекчаване на последиците от изменението на климата, организиране на екскурзии в горите или разходки сред природата с цел насърчаване на диалога и обмена на знания по теми, свързани с CSF;
  2. Провеждане на проучвания на заинтересованите страни или на предпроектни проучвания за събиране на информация и възприятия на местните общности, организиране на семинари за картографиране на общността и други методи за участие с цел документиране на местните знания и културни ценности, свързани с горите и управлението на горите, събиране на гледни точки и истории на специфични групи заинтересовани страни като младежи, жени и др.;
  3. Организиране на съвместни разработки на визии или диалози с участието на много заинтересовани страни относно практиките на CSF, създаване на партньорства за сътрудничество, консултативни комитети или други институционализирани форми на гражданско участие в управлението на горите, предоставяне на възможности за изграждане на капацитет, доброволчески дейности или стажове за участие в дейности по CSF.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от партньорите по проекта “FORWARDS”. Критериите за оценка са високи постижения, въздействие и изпълнение. Заложено е да бъде награден поне по един проект от трите основни европейски региона (Северна, Централна и Южна Европа).

Проектните дейности могат да започнат най-рано през декември 2024 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 01.09.2024 г., 22 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронна поща – grants@efi.int.

Продължителността на проектите е до 18 месеца, но не по-късно от месец декември 2026 г.

Повече информация е достъпна тук.


* Под заинтересовани страни се разбира всички участници, които могат да повлияят или са засегнати от решенията за управление на горите.

Предходна статия

С 850 млн. евро ще се финансират проекти за европейска енергийна инфраструктура през 2024 г.

Следваща статия

Трета покана за инициативи, подпомагащи интеграцията на украински бежанци чрез култура

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

5 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

6 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Вашият коментар

Филтър