Резидентската програма STARTS EC(H)O по проекта “S+T+ARTS” отвори за кандидатстване вчера, 15.05.2024 г. Тя ще подкрепи подбрани артисти, желаещи да осъществят 13-месечна резиденция в Германия, Австрия или Франция. Инициативата цели да стимулира тройната трансформация – социална, екологична и цифрова – подкрепяйки творци в разработването на иновативни решения, които съчетават изкуство, наука и технологии.
Проектите на артистите трябва да представляват отговори на предизвикателства, дефинирани от институциите-домакини, където ще се провеждат резиденциите.
По време на резиденцията артистите ще получат финансиране, насоки, достъп до експерти и участие в различни събития, целящи да ускорят въздействието на техните проекти.
Проектът “S+T+ARTS” включва партньори от 6 държави, включително Австрия, Португалия, Франция, Германия и др. Той се ръководи от убеждението, че науката и технологиите, съчетани с артистична гледна точка, също откриват ценни перспективи за научните изследвания и бизнеса чрез холистичен и ориентиран към човека подход.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет в размер на 400 000 евро.
Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ. Един проект (т.е. резиденция) може да получи до 40 000 евро.
Ще бъдат подкрепени 10 резиденции.
В допълнение към финансовата помощ, бенефициентите ще получат и достъп до ресурсите на институцията-домакин, участие в индивидуална менторска програма, достъп до партньорската мрежа на S+T+ARTS, събития, изложби и фестивали, както и възможности за видимост.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат индивидуални артисти или колективи, както и самостоятелно заети лица (напр. творчески технолози, медийни артисти, творчески програмисти, артистични front & back-end дизайнери и хакери, дигитални артисти и т.н.). Те трябва да са граждани на държава-членка на ЕС или на асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.
Артистите могат да подават повече от едно проектни предложения. Ограничението е до 2 проекти предложения за предизвикателство.
Допустими дейности и разходи
Кандидатите имат за задача да изготвят проектно предложение, отговарящо на предизвикателство от следните:
- Моделиране на ума;
- Изследване на отношенията между човека и изкуствения интелект;
- Изследване на физиката на живота;
- Европейската космическа политика в епохата на устойчивостта;
- Виртуални репрезентации на потребителите;
- Технически/технологични решения, вдъхновени от природата;
- Превръщане на системни записи във визуални разкази;
- Градски цифрови близнаци за фестивала в Залцбург;
- Културно наследство чрез нови технологии;
- Възстановяване на връзката с територията.
Освен това, проектите трябва да се вписват в някоя от следните области на иновации:
- Симулация и визуализация на данни;
- Високопроизводителни изчисления;
- (Градски) цифрови близнаци;
- Чисти технологии/кръгова икономика;
- Изкуствен интелект;
- Био и науки за живота и медицински технологии.
Описания на пълните предизвикателства и институцията, която ги е поставила можете да разгледате тук.
Безвъзмездните средства трябва да покриват разходите на артиста, институцията-домакин, участието в събития и други разходи, за да се гарантира успешното изпълнение на проекта. Те могат да включват създаването на произведения на изкуството, прототипи, пътни, дневни и квартирни разходи и др.).
Оценяване
Проектните предложения се оценяват от по двама независими експерти по критерии за високи постижения, въздействие и изпълнение. С най-висока тежест е критерият за въздействие.
Резултатите от оценяването ще станат ясни до 30.09.2024 г., а резиденциите ще стартират през декември.
Срок
Продължителността на проектите е 13 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.06.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.