Втората покана за иноватори по проекта “AURORAL” отвори за кандидатстване на 28.05.2024 г. Тя ще подкрепи проекти за разработване на иновативни услуги и нови интелигентни общности, които демонстрират стойността и ползите от междинния софтуер на AURORAL в цяла Европа в следните области – селско стопанство, здравеопазване, туризъм, енергетика, мобилност, промишленост, медии, образование, управление, територия, природа и култура.
Проекти могат да се подават в две направления:
- А: Интелигентни общности – задачата е да се валидира на междинния софтуер и отворените приложни програмни интерфейси на AURORAL в области извън тези на пилотните проекти. Търси се разширяване на екосистемата AURORAL с фокус върху т.нар. “разширяващи се страни”* и увеличаване на броя и вида на решенията;
- Б: Допълващи услуги – задачата е да се допълни съществуващата пилотна система с функции и характеристики с добавена стойност. По този начин следва да се привлекат малки и средни предприятия (МСП) към екосистемата на проекта.
Проектът AURORAL се реализира от консорциум от 30 партньори от 10 европейски държави. Целта му е да увеличи свързаността и да осигури цифрова среда от оперативно съвместими платформи за услуги, които да задействат динамични екосистеми от иновационни вериги приложения и услуги. По този начин се очаква да се подобрят условията в селските райони с фокус икономически растеж, социални аспекти и преодоляване на цифровото разделение между селските и градските райони. Повече за проекта можете да научите тук.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт 2020” 2014-2020 г. и разполага с бюджет в размер на 1 млн. евро.
Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми. Един проект по направление А може да получи до 74 000 евро (до 55 500 евро за един партньор), а по направление Б до 55 200 евро. Финансирането ще покрива до 70% от допустимите разходи.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат всякакви юридически лица, регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт 2020” държава – напр. МСП, университети, изследователски центрове, сдружения и др.
- А: Кандидатстването може да бъде както самостоятелно, така и в консорциум. И при двата случая е необходимо да се осигури писмо за подкрепа, доказващо интерес от страна на публичен орган към предложеното решение. Публичният орган трябва да играе съответната роля в областта на проекта или в обхвата на предложената общност или решение;
- Б: Кандидатстването е самостоятелно.
Желаещите кандидати могат да открият партньори чрез следната платформа.
Допустими дейности
Кандидатите трябва да приложат цифрово решение, което да бъде интегрирано и съвместимо с междинния софтуер AURORAL и да допринесе за неговото развитие и разширяване. Предложените решения трябва да са иновативни и зрели, като има изискване до края на проектните дейности да достигнат поне TRL 8**.
Решенията трябва да демонстрират добавена стойност в една или повече от следните области на интеграция:
- Земеделие: увеличаване на въздействието върху веригите за създаване на стойност в селските райони;
- Здравеопазване: подобряване на качеството на здравните и социалните услуги и ускоряване на научните изследвания;
- Туризъм: стимулиране на управлението на ресурсите, конкурентоспособността и устойчивостта;
- Енергетика: укрепване на сектора с разпределени и по-оперативно съвместими системи;
- Мобилност: насърчаване на иновативни решения, които да направят мобилността привлекателна, здравословна и достъпна;
- Индустрия: цифровизация, като същевременно се създават нови и подобрени възможности за работа;
- Медии: подобряване на достъпността на информацията и постигане на по-голямо участие и ангажираност;
- Образование, умения: разработване на учебни програми и подходи в подкрепа на концепцията за цифровия потребител;
- Управление: създаване на възможност за по-ефективна, включваща и прозрачна среда;
- Култура: насърчаване на творческото отношение към предстоящите обществени предизвикателства;
- Територия: насърчаване на устойчивото развитие чрез решения, основани на данни;
- Природа: запазване и възстановяване на екосистемите и насърчаване на дългосрочната устойчивост.
Предложените решения трябва да са мултирегионални (т.е. да са общи за повече от една европейска област и да засягат поне една област от общ интерес), както и мултисекторни.
Оценяване
Проектните предложения се оценяват от по двама независими експерти по критерии за високи постижения, въздействие и изпълнение. С най-висока тежест е вторият критерий.
Резултатите от оценяването ще станат ясни до края на юли.
Срок
Продължителността на проектите е 6 месеца, като те следва да са приключили до февруари 2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 28.06.2024 г. вкл. Кандидатстването се осъществява от тук, а проектната документация е налична тук.
* “Widening countries” – включват България, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, държави от най-външните региони на ЕС и асоциирани държави – пълен списък е наличен тук. Това са държави, които се характеризират с по-ниско ниво на участие в програмите за наука и иновации “Хоризонт Европа” и предшестващата я “Хоризонт 2020”, като идеята е да бъдат насърчени.
** TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.