Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности” от МИГ Мъглиж, Казанлък, Гурково

Процедурата “Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности” (BG06RDNP001-19.243) цели да насърчи предприемачеството и развитието на неземеделски бизнес на територията на община Мъглиж и община Гурково.

Ще се подкрепят земеделски стопанства, съществуващи и нови микропредприятия, за да развиват неземеделски икономически дейности, да разширят дейността си, повишат конкурентоспособността и разкрият нови работни места. По-специално, ще се подкрепят стопански дейности, насочени към разнообразяване на икономиката, вкл. развитие на балнеоложки, еко- и селски туризъм.

Финансиране

По процедурата се предоставя безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. Общият бюджет на процедурата е 1 млн. лв.

Изготвените проекти трябва да се вписват в следните граници:

  • Минимален размер на общите допустими разходи за един проект: 19 558 лв.;
  • Максимален размер на общите допустими разходи: 391 166 лв.

От страна на бенефициентите се изисква да осигурят поне 25% от финансирането на проектите си. По проекти за развитие на туризъм собственото финансиране трябва да е минимум 95%. Прилага се режим de minimis*.

Очаква се да бъдат подкрепени около 8 проекта.

Бенефициенти

Могат да кандидатстват регистрирани земеделски стопани (с минимален стандартен производствен обем на земеделското стопанство не по-малко от 8 000 евро), микропредприятия и физически лица – занаятчии. Те трябва да имат постоянен адрес или седалище на територията на общините Мъглиж или Гурково.

Кандидатстването е самостоятелно.

Допустими дейности и разходи

Допустимите дейности включват:

  1. Производство или продажба на продукти;
  2. Развитие на услуги във всички сектори – напр. грижи за деца, възрастни хора, хора с увреждания, здравни услуги, счетоводство и одиторски услуги, ветеринарни дейности, ИТ услуги и др.;
  3. Производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствено потребление;
  4. Местно занаятчийство – вкл. предоставяне на услуги, свързани с участието на посетители в занаятчийски дейности;
  5. Развитие на селски туризъм – изграждане на средства за подслон, туристически услуги, свързани с опазване и експониране на места с исторически, културен, природен или образователен интерес.

По проектите допустими разходи са изграждане, придобиване и ремонт на недвижимо имущество, закупуване на активи, придобиване на софтуер, патенти, авторски права, лицензи, търговски марки и хонорари на архитекти, инженери, консултанти (до 12% от сумата на предходните три типа разходи).

Управление и подбор

По процедурата се прилага подходът “Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) от програмния период 2014-2020 г., чрез който местните инициативни групи (МИГ) формулират и одобряват стратегия за интегрирано развитие на територията.

Подборът на проектни предложения се извършва от Комисия за подбор, назначена от МИГ Мъглиж, Казанлък, Гурково. Оценката на проектните предложения включва (i) оценка на административното съответствие и допустимостта и (ii) техническа и финансова оценка. Най-важен фактор в оценяването на проектите е това те да внедряват иновации.

Комисията за подбор извършва оценка на всички постъпили проекти, след което ръководителят на УО взeма решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. На одобрените кандидати се изпраща покана за сключване на Административен договор.

Администратор на помощта по процедурата е управляващият орган (УО) на ПРСР – Дирекция “Развитие на селските райони” към Министерството на земеделието и храните.

Срок

Продължителността на проектите е до 14 месеца, но не по-късно от 15.09.2025 г.

Крайният срок за подаване на проектните предложения е 25.07.2024 г., 17:30 ч. Кандидатстването е по електронен път чрез системата ИСУН 2020.


* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро за период от три бюджетни години.

Предходна статия

Близо 3 млрд. евро за по-чисти енергийни системи в 10 държави-членки чрез Фонда за модернизация

Следваща статия

До 10 000 лв. за регионални библиотеки от Министерството на културата

Сходни статии

Мярката за насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво ще отвори към края на годината с увеличен бюджет

17 Днес, 16.06.2025 г., от Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерството на труда и социалната политика (МТСП) съобщиха, че процедурата “Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво” (BG05SFPR002-1.013) ще […]

До 460 000 евро по проекти за готовност в киберсигурността на оператори от сектори с висока критичност

17 Първата покана по проект “EUDOROS” ще подкрепи публични и частни организации, както и индустрията за киберсигурност в ЕС, за да повишат готовността си за киберсигурност в секторите с висока критичност – енергетика, транспорт, банково […]

Стартира информационна кампания за процедурата за иновационни клъстери по ПНИИДИТ

18 На 23 юни стартира информационна кампания в пет български града – София, Бургас, Пловдив, Варна и Габрово – във връзка с процедурата “Подкрепа за развитие на съществуващи иновационни клъстери” (BG16RFPR002-1.003), част от Програма “Научни […]

Вашият коментар

Филтър