Втората отворена покана за предизвикателства в земеделието, горското стопанство и селските райони “ICAERUS PULL” отвори миналата седмица /08.07.2024 г./. Тя ще подкрепи селскостопански производители, организации за мониторинг на околната среда и селски общности в използването на безпилотни летателни апарати и услуги, създадени на тяхна основа, за индивидуални търговски нужди (напр. производство на култури, системи за ранно предупреждение) и за решаването на проблеми на общността (напр. намаляване на риска от бедствия, опазване на горите, дивата природа и др.).
Поканата се реализира по проекта “ICAERUS“, включващ партньори от 8 държави, вкл. Гърция, Северна Македония, Нидерландия и др. Той цели да проучи възможностите за използване на безпилотни летателни апарати и да предостави по-пълна и взаимосвързана информация за техния потенциал и въздействие в селското и горското стопанство на ЕС.
Финансиране
Процедурата се осъществява като част от проекта “ICAERUS”, финансиран по европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на настоящата процедура възлиза на 300 000 евро и ще бъдат подкрепени 6 проекта – всеки с до 50 000 евро.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат малки и средни предприятия (МСП) и селски общности и кооперации, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава. Това са например селскостопански производители, организации за мониторинг на околната среда и селски общности.
Кандидатстването по процедурата е индивидуално.
Допустими дейности и разходи
По проектите ще се подпомагат решения на предизвикателства в селските райони на следните теми:
- Прилагане на иновативни решения, които използват технологията на безпилотните самолети за справяне с конкретни предизвикателства, пред които са изправени фермерите, лесовъдите и селските общности;
- Устойчиво земеделие, напр. използване на дронове в подкрепа на регенеративни методи на земеделие, намаляване на употребата на пестициди и торове и подобряване на състоянието на почвата;
- Логистика и управление на веригата за доставки, напр. за транспортиране на стоки и доставки до отдалечени райони, управление на инвентара и дистрибуцията и наблюдение на операциите по веригата за доставки с помощта на дронове;
- Мониторинг и поддръжка на инфраструктурата, напр. използване на безпилотни летателни апарати за инспектиране и поддръжка на пътища, мостове и друга критична инфраструктура в селските райони;
- Управление на енергията, напр. използване на дронове за наблюдение и оптимизиране на системи за възобновяема енергия, като вятърни турбини и слънчеви панели (агроволтаици);
- Управление на водите, напр. използване на безпилотни летателни апарати за наблюдение и управление на водните ресурси, вкл. язовири, резервоари и напоителни системи;
- Обществена безопасност, напр. използването на безпилотни летателни апарати за предотвратяване на престъпления и правоприлагане, оказване на помощ при бедствия и реагиране на тях, както и за спешни медицински услуги.
Изпълнението на проектите ще се осъществява в три фази с обща продължителност 12 месеца (февруари 2025 г. – януари 2026 г.):
- Дизайн – до месец 2;
- Разработване – до месец 9;
- Излизане на пазара – до месец 12.
Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, оборудване, пътни и дневни разходи, други стоки и услуги, както и непреки разходи (до 25% от допустимите преки такива).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “ICAERUS”. Проектните предложения ще се оценяват от двама независими експерти по критерии за качество на концепцията и осъществимостта, технологична готовност и разработване на иновации, въздействие и експлоатация, както и организационен капацитет и разпределение на ресурсите. Критерият за въздействие и експлоатация е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през декември 2024 г./януари 2025 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.10.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.