Процедурата “Спортна подкрепа – спешни спортни действия за младежи” (PPPA-SPORT-2024-EMERGENCY-YOUTH) ще отвори на 24.07.2024 г. Тя цели да насърчи интеграцията на деца и младежи, засегнати от хуманитарни кризи и масови миграционни процеси в контекст на война, да подкрепи тяхното физическо и психическо здраве, да улесни адаптацията им в новата среда и да вдъхнови други подобни добри практики.
Дейностите по поканата трябва да са реализират на местно ниво, включвайки само една държава.
“Спортна подкрепа – спешни спортни действия за младежи” е под формата на пилотен проект, т.е. инициатива с експериментален характер, предназначена да провери осъществимостта на дадено действие и неговата полезност.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ. Годишният бюджет възлиза на 1,9 млн. евро за 2024 г.
Максималният размер на безвъзмездната помощ за един проект възлиза на 400 000 евро. Предвижда се да бъдат финансирани между 5 и 7 проекта.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 80%.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица от държавите-членки на ЕС – спортни организации като федерации или клубове, които организират спортни дейности.
Спортните организации могат да кандидатстват както индивидуално, така и в партньорство.
Допустими дейности и разходи
Дейностите, игрите и спортовете трябва да бъдат разработени така, че да отговарят на конкретни социални и психо-социални цели. Те трябва да са подходящи за възрастта на младежите, да са съобразени с културните особености и с ролите на половете в общността. Треньорите следва да помогнат на спортистите да се чувстват комфортно, като насърчават онези умения, които те вече притежават.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, разходи за амортизация на оборудване. Допускат се и непреки разходи в размер до 7% от стойността на преките такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектните предложения се оценяват по критерии за значимост, качество (проектиране и изпълнение на проекта, партньорство) и въздействие.
Резултатите от оценяването се очакват през април 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите е между 12 и 18 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17.10.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.
1 коментар