Поканата за градски трансформации, ориентирани към хората на Европейското партньорство за градски трансформации (DUT) отвори за кандидатстване днес, 02.09.2024 г. Тя ще финансира транснационални изследователски и иновационни проекти, насочени към градски предизвикателства, за да подкрепи градовете в прехода им към по-устойчива икономика и функциониране.
Предизвикателствата са разделени на три тематични групи (т.нар. “пътища на прехода”), всяко от които с по три поднаправления:
- Път на кръговата градска икономика (CUE):
- Създаване на нова парадигма за водните цикли в градовете;
- Кръгови модели за регенериране, промяна на предназначението, защита и запазване на градското пространство за биоразнообразието;
- Стратегии за кръгова градска икономика за мониторинг и управление в няколко града;
- 15-минутен градски път (15minC):
- Усъвършенстване на градската мобилност: иновации за приобщаващи и ориентирани към младите хора системи за мобилност;
- Преразглеждане на системите за градска мобилност: към системни иновации и политики за близост за устойчиви градски региони;
- Доказателства за прехода към градска мобилност: данни и показатели за ефективно вземане на решения;
- Път на положителни енергийни райони (PED):
- Местни положителни енергийни райони в многостепенна перспектива;
- Към неутрален по отношение на климата град: PEDs, системна интеграция и градски стратегии;
- Управление на прехода към градска енергия: управление на данни и системи за подпомагане на вземането на решения.
Проектите имат за задача да изберат поне един “път” и да индикират кои поднаправления ще засегнат.
Настоящата покана е с предварителен характер. Ако проектната идея е одобрена, тя преминава на втори етап, когато се подава пълното проектно предложение. Приемът в рамките на втория етап на поканата ще се състои между февруари и април 2025 г.
Финансиране
Общият бюджет на процедурата възлиза на 80 млн. евро. Средната големина на проектните бюджети варира между 1 и 2 млн. евро.
Отговорната национална организация, която администрира българското участие по поканата е Фонд “Научни изследвания”. Българските бенефициенти се финансират със средства от същия национален фонд. Общата стойност на българската подкрепа е 460 163 евро.
Максималният размер на един грант за български бенефициент достига 153 387 евро. Очаква се да бъдат финансирани 3 проекта на български бенефициенти.
Безвъзмездните средства покриват до 100% от допустимите разходи по проектите.
Бенефициенти
Български бенефициенти могат да бъдат акредитирани висши училища и научни организации.
Те следва да кандидатстват в рамките на консорциуми, съставени от поне три организации от различни допустими държави*. Водещият партньор трябва да бъде от държава-членка на ЕС.
Останалите партньори в консорциумите могат да бъдат компании и търговски организации, градски местни власти и представители на гражданското общество и културните и творчески сектори. Платформа за намиране на партньори е достъпна от тук.
Допустими дейности
Проектите следва да бъдат с фокус върху градските райони, техните проблеми и предизвикателства, да бъдат интердисциплинарни, в транснационална полза и да включват различни заинтересовани страни.
Проектите за научни изследвания и иновации следва да развиват умения и инструменти (включително технологии), които улесняват промяната в градовете, стимулират спешно необходимите градски трансформации и въвеждат съществуващи и нови знания и доказателства в действие.
В изискванията към българските бенефициенти Фонд “Научни изследвания” уточнява, че търси ниво на технологична готовност (TRL) от 1 до 4**.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Фонд “Научни изследвания” за българските кандидати. Проектите ще се оценяват по критерии за високи постижения (интелектуални заслуги), въздействие и ангажираност на потребителите (обществено и по-широко въздействие на резултатите от проекта) и качество и ефикасност на изпълнението.
Резултатите от оценяването на настоящия етап се очакват през януари 2025 г., а поканата за пълни проектни предложения на селектираните кандидати ще стартира през февруари.
Срок
Проектите ще бъдат изпълнявани за период до 3 години.
Крайният срок за подаване на проектни предложения по настоящия първи етап е 14.11.2024 г., 13 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път от тук.
При подаване на проектните предложения кандидатите трябва да подадат формуляр за кандидатстване за национална допустимост. Формулярът, озаглавен “Административно описание на проекта”, трябва да бъде попълнен на български и на английски език и подписан.
За допълнителна информация българската точка за контакт е Милена Александрова от Министерството на образованието и науката на електронен адрес aleksandrova@mon.bg и телефон +359 884 171363.
* Допустими държави са държавите-членки на ЕС, Бразилия, Норвегия, Южна Корея, Япония, Швейцария, Турция, Тайван и Обединеното кралство.
** TRL 1 – Формулирани основни принципи на технологията; TRL 2 – Формулирана концепция на технология; TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория.