За повторно обществено обсъждане бе обявена процедурата “Продуктивни инвестиции и иновации в аквакултурите” (BG14MFPR001-2.002), част от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. (ПМДРА). Актуализираният проект на документите бе публикуван днес /13.09.2024 г./ от Дирекция “Морско дело и рибарство” към Министерството на земеделието и храните, която е Управляващ орган на ПМДРА.
От Дирекция “Морско дело и рибарство” информират, че повторното обсъждане се налага поради необходимостта част от документите за кандидатстване да бъдат преработени вследствие на получената обратна връзка от първото обсъждане. Кандидатите ще могат да провеждат избор на изпълнител на дейностите по проекта чрез три оферти преди подаване на формуляра за кандидатстване. Също така се въвежда възможност кандидатите да могат да кандидатстват за закупуване единствено на нови машини, оборудване и съоръжения на стойност до 100 000 лв. при опростени условия.
Припомняме, че процедурата е със заложен бюджет от 20 млн. лв. и цели да подобри конкурентоспособността на предприятията в сектора на аквакултурите, включително чрез подобряване на безопасността и условията на труд. Това ще се осъществи чрез изграждане на нови и модернизация на съществуващи предприятия за аквакултури в България.
Мярката се финансира от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (70%) и от националния бюджет (30%).
Ще могат да кандидатстват юридически лица и еднолични търговци (ЕТ), които са регистрирани по Търговския закон и извършващи дейност рибовъдство или еквивалентна в областта на производството на аквакултури. Кандидатстването ще бъде самостоятелно.
Средствата са под формата на безвъзмездна финансова помощ, като за един проект ще могат да бъдат предоставени от 30 000 лв. до 1 млн. лв.
Допустимите разходи ще се покриват на 60%, когато проектите са на малки и средни предприятия (МСП). В случай че проектите са на кандидати, които не попадат в категорията МСП, допустимите разходи ще се покриват на 50%. Очаква се ресурсът да достигне за минимум 20 и максимум 66 проекта.
Допустимите дейности ще са за инвестиции в производство на риба и други водни организми, свързани с:
- Развитие на устойчиви производства на аквакултури с ниско влияние върху околната среда;
- Подобряване на състоянието на водата;
- Продуктивни инвестиции с цел подобряване на конкурентоспособността, устойчивостта и ефективността на ресурсите на аквакултурите вкл. рециркулационни и оборотни системи за използване водата;
- Повишаване на енергийната ефективност на предприятията и декарбонизацията, чрез изграждане на ВЕИ пряко свързани с производството, подобряване на енергийната ефективност на сградите и използване на интелигентни технологии;
- Пазарно ориентирани изследвания, разработване на стратегии и кампании за промотиране на собствено производство;
- Повишаване на знанията, уменията и изграждане на капацитет на заетите;
- Създаване на заетост за младежи до 29 г., вкл. въвеждащо и текущо обучение;
- Насърчаване на нови производители на аквакултури;
- Инвестиции в оборудване за безопасни и здравословни условия на труд;
- Подобряване на здравето на животните и хуманното отношение към тях;
- Диверсификация чрез производство на нови видове аквакултури, нови методи на производство;
- Диверсификация на производството чрез допълнителни дейности към основното производство;
- Въвеждане на схеми и етикети за качество, проследяемост на продуктите от аквакултури чрез дигитализиране на процеса;
- Дейности по сертифициране на аквакултурни ферми за биологично отглеждане на риба, вкл. придобиване на сертификати за защитено географско наименование, произход и качество на продуктите;
- Добавяне на стойност, вкл. чрез извършване на първична обработка на произведената продукция за подобряване на търговския вид;
- Обучения за подобряване на дигиталните умения на персонала;
- Маркетингови стратегии насочени към нови видове с пазарни перспективи или подценени от пазара;
- Иновативни дейности, които водят до нови или подобрени продукти, процеси или управленски и организационни системи;
- Дейности за видимост, прозрачност и комуникация.
Ще се покриват разходи за строително-монтажни работи (СМР), строителен надзор, закупуване на нови машини и оборудване, оборудване за транспорт на жива риба и други животни, плавателни съдове, специализирани транспортни средства, системи за подобряване на състоянието на водата, специализирана складова техника, разходи за пазарни проучвания и провеждане на рекламни кампании, обучение на персонал, инвестиции в намаляване на потреблението на вода, ВЕИ и др.
Срокът за изпълнение на проектите ще бъде между 12 и 24 месеца в зависимост от това дали включват СМР.
Коментари и становища по проекта на документите могат да бъдат изпращани в срок до 18.09.2024 г. вкл. чрез системата ИСУН 2020.