Всичко за европейските проекти на едно място

Отвориха покани за 98 млн. евро от “Хоризонт Европа” за 2024 г. – “Мисии на ЕС: Климатично-неутрални и интелигентни градове”

На 17.09.2024 г., Европейската комисия (ЕК) отвори четири нови покани на обща стойност 98 млн. евро по линия на годишната работна програма на “Хоризонт Европа” за 2024 г. – подпрограма “Мисии на ЕС: Климатично-неутрални и интелигентни градове”.

Целта на “Мисии на ЕС: Климатично-неутрални и интелигентни градове” е до 2030 г. да се създадат 100 неутрални по отношение на климата и интелигентни градове и да се гарантира, че тези градове ще действат като експеримент, за да могат всички европейски градове да последват примера им до 2050 г.

Четирите покани за научноизследователски и иновационни проекти са:

  1. Преосмисляне на градските пространства за постигане на климатична неутралност (HORIZON-MISS-2024-CIT-01-01) – с бюджет 45 млн. евро;
  2. Градове с нулево замърсяване (HORIZON-MISS-2024-CIT-01-02) – с бюджет 20 млн. евро;
  3. Планове за управление на мобилността и промяна на поведението (HORIZON-MISS-2024-CIT-01-03) – с бюджет 5 млн. евро;
  4. Интегрирани крайградски райони в прехода към климатична неутралност (HORIZON-MISS-2024-CIT-01-04) – с бюджет 28 млн. евро.

Първата и четвъртата покани са от типа “Действия за иновации” (Innovation Actions – IA) и ще подкрепят дейности, насочени към изготвяне на планове или проекти за нови, променени или подобрени продукти или процеси. Това са близки до пазара проекти (TRL 6-8*), насочени към комерсиализация скоро след приключване на проектите. Финансирането покрива 70% от допустимите разходи.

Втората покана е от типа “Действия за научни изследвания и иновации” (Research and Innovation Actions – RIA) и е за съвместни дейности, целящи установяване на нови знания или проучване на осъществимостта на нова или подобрена технология, продукт, процес или решение. При тези проекти разработката все още не е достигнала етап на търговски продукт (TRL 2-6). Финансирането покрива 100% от допустимите разходи.

Последната покана е за “Действия за координация и подкрепа” (Coordination and Support Actions – CSA). Проектите могат да включват дейности по стандартизация, разпространение, повишаване на осведомеността и комуникация, нетуъркинг, координация, помощни услуги, политически диалози, проучвания и др. Финансирането с европейски средства за този дип действие достига 100%.

Могат да кандидатстват юридически лица, регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” страна. Те следва да съставят консорциуми, в които участват поне три юридически лица от различни държави.

Поканите са налични тук. Кандидатите могат да подават заявления в срок до 11.02.2025 г.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 1 – Формулирани основни принципи на технологията; TRL 2 – Формулирана концепция на технология; TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.

Предходна статия

За обществено обсъждане: над 322 млн. лв. по Индикативната годишна работна програма на ПОС за 2025 г.

Следваща статия

Стартира ново издание на конкурса “Наука с бъдеще” за продукти в ранен етап

Сходни статии

Предстои годишна среща на българските общини

3 Между 23 и 25.10.2022 г. в к.к. “Албена” ще се проведе Годишна среща на местните власти. Това съобщи вчера /17.08.2022 г./ Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), което е и организатор на […]

Нов образец в Приложение II на поканата в подкрепа на STEM средата за училищата в България

6 От петък, 11.08.2023 г., влезе в сила още едно изменение на процедурата “Училищна STEM* среда” (BG-RRP-1.015). Процедурата е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), ще се предоставят 535 млн. лв. за осигуряване […]

“Безпрецедентна” помощ за селскостопанския сектор

4 Вчера, 16.06.2022 г., министърът на земеделието д-р Иван Иванов, заяви, че малките и средни предприятия в първичното производство на селскостопанска продукция, са едни от най-тежко засегнатите от последиците на войната в Украйна. По време […]

Вашият коментар

Филтър