От вчера, 30.09.2024 г., Фондът на фондовете (ФнФ) стартира провеждането на пазарни консултации във връзка с параметрите на новия финансов инструмент – “Фонд за стартиращи предприятия на студенти и докторанти“.
“Фонд за стартиращи предприятия на студенти и докторанти” се финансира със средства от Програма “Образование” 2021-2027 г. в размер на 12,5 млн. евро. Инструментът е предназначен за дялово и квази-дялово финансиране, като целта е да се подпомогне развитието на предприемаческия потенциал на студенти и докторанти с участието на преподаватели от висшите училища.
Фокусът е върху създаването на стартиращи предприятия от студенти и докторанти за стартиране на бизнес или друг вид предприемачески инициативи. Сред очакваните резултати от изпълнението на финансовия инструмент е по този начин да се повиши качеството на връзката между образование, наука и бизнес.
Допълнителна информация за инструмента можете да откриете тук.
Основните теми в рамките на консултациите ще бъдат:
- Пазарни възможности и ключови фактори в рисковото финансиране и развитието на предприемаческата екосистема;
- Структура на финансовите инструменти – механизъм за прилагане, размер на ресурса, териториално разпределение и др.;
- Инвестиционна стратегия;
- Индикативни условия на финансиране;
- Структура на фонда и управителния екип.
Поканени да се регистрират за участие са всички заинтересовани лица – от тук. Консултациите ще се провеждат до 11.10.2024 г.
При възникнали въпроси можете да се свържете с ФнФ на електронен адрес office@fmfib.bg.
Припомняме, че през миналия месец ФнФ и Управляващият орган на Програма “Образование” 2021-2027 г. – Изпълнителна агенция “Програма за образование” към Министерството на образованието и науката – подписаха споразумение, съгласно което ФнФ ще управлява финансови инструменти в размер на 32,6 млн. лв. в подкрепа на стартиращи предприятия на студенти и докторанти.
Индикативно 75% от финансирането е разпределено за дялови и квази-дялови инвестиции (т.е. “Фонд за стартиращи предприятия на студенти и докторанти”), а 25% – за дългови продукти, включително заеми и гаранции. Очаква се с това да бъдат финансирани над 220 нови компании.