Всичко за европейските проекти на едно място

За обществено обсъждане: 74 млн. лв. за възможности за квалификация, преквалификация и придобиване на нови умения

За обществено обсъждане бе публикувана процедурата “Нови умения” (BG05SFPR002-1.019), която се реализира по Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР). Това се случи днес, 09.10.2024 г. Целта на процедурата е да подкрепи български предприятия да се адаптират към променящите се условия на труд чрез повишаване на уменията на служителите съобразно актуалните нужди на бизнеса.

По мярката са предвидени дейности като предоставяне на обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация; провеждане на специфични обучения, свързани с въвеждането на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии; обучения за придобиване на “меки” умения; и запазване на заетостта на обучените служители.

Бюджетът на процедурата възлиза на 74 млн. лв., от които 68,2 млн. лв. са предназначени за слабо развитите региони на страната, а останалите 5,8 млн. лв. – за региона в преход, т.е. Югозападния. Средствата се предоставят от Европейския социален фонд + (ЕСФ+) и от националния бюджет.

Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект е 20 000 лв., а максималният – 5,8 млн. лв. Това значи, че ресурсът по процедурата ще достигне до минимум 12 и максимум до 3 700 проекта.

Заложени са изисквания за съфинансиране от страна на кандидатите:

  •  за големи предприятия – поне 50% от допустимите разходи;
  • за средни предприятия – поне 40% от допустимите разходи;
  • за микро- и малки предприятия – поне 30% от допустимите разходи.

При предлагането на обучения на работещи с увреждания и работещи в неравностойно положение интензитетът публичната подкрепа може да бъде увеличен с 10%. Той обаче не следва да надвишава общо 60% за големи предприятия и 70% за микро-, малки и средни предприятия. При подпомагане в сектора на морския транспорт интензитетът на помощта може да бъде увеличен до 100% от допустимите разходи, стига обучаващите се са част от извънщатния състав на борда на кораба.

Ще могат да кандидатстват индивидуално участващи предприятия от всякакъв размер, които са регистрирани като търговци. Сред заложените изисквания към тях е да имат оперативен капацитет за изпълнение на проектното предложение, а именно:

  • да имат опит в изпълнението на поне една от дейностите, включени в проектното предложение; ИЛИ
  • да имат приключил поне един проект, финансиран със средства от ЕС, националния бюджет или от други донори.

Като допустими разходи са предвидени единствено разходите за провеждане на обучения.

Продължителността на проектите ще бъде до 18 месеца, но не по-късно от 31.12.2026 г. Индикативната дата на обявяване на процедурата е 15.11.2024 г.

Очаква се по процедурата да бъдат подкрепени около 53 200 заети лица.

Коментари и становища по проекта на документите по процедурата се приемат в срок до 16.10.2024 г. вкл.

Прави впечатление изключително краткият срок за обществено обсъждане на процедурата – едва седмица, въпреки изключителния интерес от страна на бизнеса. Обичайната практика е да се дава повече време на обществеността да се запознае с проектната документация и да разполага с достатъчно време за реакция.

Краткият период на обществено обсъждане би могъл да доведе до обявяване на схемата дори по-рано от индикативно заложената дата. Това, на своя страна, би означавало подаване на проекти по време на коледните и новогодишни празници – непопулярна практика сред консултанти и фирми-кандидати.

Предходна статия

Програма “Нематериално културно наследство” 2024 г.

Следваща статия

ФнФ започна пазарни консултации за финансовия инструмент “Микрокредитиране за предприемачество на студенти и докторанти”

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

4 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър