Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Схема за безвъзмездна помощ “Представяне пред българската публика на съвременни български продукции от сектора на КТИ””

Процедурата “Схема за безвъзмездна помощ “Представяне пред българската публика на съвременни български продукции от сектора на културните и творчески индустрии (КТИ)”” (BG-RRP-11.017) цели да увеличи достъпа на българската публика до съвременни български продукции чрез стимулиране на търсенето и разпространението, както и чрез насърчаване на адаптацията към цифровите възможности за разпространение и маркетинг на културно съдържание.

Финансирането е предназначено за представяне и разпространение на вече създадени и съществуващи съвременни български продукти от сектора на КТИ извън основните регионални градове на България.

Проектите по мярката ще се изпълняват на територията на България – в населени места със слабо развит икономически и културен  статус извън основните областни градове*.

Финансиране

Подкрепата по процедурата е под формата на безвъзмездна финансова помощ по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Бюджетът ѝ възлиза на 9,5 млн. лв.

Минималният размер на помощта за един проект е 6 000 лв., а максималният – 16 000 лв. Прилага се режим на минимална помощ de minimis**.

Максималният интензитет на помощта е 90%Останалите 10% е необходимо да бъдат самоучастие от страна на кандидата. Очаква се да бъдат финансирани около 316 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат частни културни организации, творчески съюзи, културни институти (държавни, общински и регионални) читалища, физически лица (самоосигуряващи се) и неформални групи артисти.

Поставено е изискване кандидатите да са осъществявали минимум една дейност за създаване, представяне, разпространение или опазване на културни ценности в различни области на изкуството през последните 3 календарни години (2021, 2022 и 2023 г.). Областите са театър, музика, кино, аудиовизия, визуални изкуства, литература, художествен превод, танц, цирк, пластични изкуства, архитектура, дизайн, фолклор, вкл. опазване на културно-историческото наследство.

Кандидатстването е самостоятелно.

Допустими дейности и разходи

Допустимите дейности включват:

  1. Представяне и разпространение пред българската публика на съществуващи съвременни български продукции от сектора на КТИ, вкл.  чрез различни методи и комуникационни канали (задължителна). Продукциите следва да не са били представяни преди;
  2. Адаптация на културните продукти за различни социални групи, локации и аудитории;
  3. Организиране и провеждане на съпътстващи събития като ателиета, работилници, резиденции, семинари, пърформанси, критически дискусии, лекции, прожекции, инсталации, лаборатории, уъркшопи и др.;
  4. Създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до вече съществуващите културни продукти – напр. включване в мобилни приложения, виртуални турове, дигитални изложби и др.

Допускат се преки разходи като командировки, материали и консумативи, разходи за откупуване на права, наем или такса за ползване на творчески пространства (реални или виртуални), за наем на техника, съоръжения, разходи за транспорт на участниците в проекта, на културните произведения, на материали, оборудване и техника, разходи за монтаж, експониране и поддръжка на културните продукти в публична среда и разходи за възнаграждения за представянето и разпространението на културния продукт. Непреки разходи (за администрация и консултантски услуги) също са допустими – до 7% от размера на преките такива.

Управление и оценяване

Процедурата се администрира от Национален фонд “Култура” (НФК). При оценяването най-много точки ще се дават за:

  • кандидати с доказана реализирана творческа дейност за всяка една от последните 4 години;
  • кандидати с доказан опит в представянето и разпространението на поне един творчески проект от същата област през последните 3 години (2021, 2022 и 2023 г.);
  • представяне на културните продукти в най-малко 2 населени места;
  • предвижда се изява на млади творци;
  • предвижда се представяне на културен продукт пред представители на социално изолирани групи и такива в неравностойно положение.

Срок

Максималният срок за изпълнение на проектите е 12 месеца, но не по-късно от 31.12.2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 27.12.2024 г., 17 ч. Кандидатстването е по електронен път чрез системата ИСУН 2020.


* Градовете в шестте планови региона на България, ИЗВЪН които трябва да бъдат представени съвременните български продукции, са:

  • Северозападен регион – Видин, Враца, Монтана, Ловеч, Плевен;
  • Североизточен регион – Варна, Търговище, Добрич, Шумен;
  • Северен централен регион – Велико Търново, Габрово, Разград, Русе, Силистра;
  • Югозападен регион – Благоевград, Кюстендил, Перник, София-област с град Самоков, София – град;
  • Югоизточен регион – Бургас, Сливен, Стара Загора, Ямбол;
  • Южен централен регион – Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Хасково.

** Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три бюджетни години.

Предходна статия

До 16 000 лв. за представяне на съвременни български продукции у нас

Следваща статия

Възможност за подобряване на обществената среда в общините по “Красива България” за 2025 г.

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

4 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър