Всичко за европейските проекти на едно място

7,5 млн. евро за развитие на умения и таланти в аудиовизуалната индустрия

Процедурата “Развитие на умения и таланти” (CREA-MEDIA-2025-TRAINING) отвори за кандидатстване на 01.10.2024 г. Целта на поканата е да повиши капацитета на професионалистите в аудиовизуалната сфера да се адаптират към новите творчески процеси, развитието на пазара и цифровите технологии.

Проектите следва да се фокусират върху подпомагането на нови творчески процеси (напр. междудисциплинарно творческо сътрудничество, иновативно разказване на истории, съчетаващо творчески и цифрови умения), използването на цифрови иновации в аудиовизуалното производство (напр. виртуално производство, постпродукция) и разпространение (маркетинг, промоция, ангажиране на аудиторията); усвояването на цифрови инструменти за производство и разпространение на видеоигри; подобряване на използването на правата върху интелектуалната собственост; екологичен преход (с цел насърчаване на устойчиви практики по цялата верига на стойността).

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ по програма “Творческа Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 7,5 млн. евро.

Безвъзмездната помощ не трябва да носи приходи на бенефициентите.

Не са заложени лимити на размера на безвъзмездните средства за един проект.

Допустимият интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 80%.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица, регистрирани в държава-членка на ЕС, в държава от Европейското икономическо пространство или в държава, асоциирана по програма “Творческа Европа”.

Кандидатурите могат да се подават както индивидуално, така и от консорциуми, съставени от поне двама партньори.

Допустими дейности и разходи

Допустими са дейности за обучение и менторство като:

  • Подкрепа на нови творчески процеси – творческо сътрудничество, вкл. интердисциплинарно, иновативно разказване на истории, съчетаващо различни набори от умения;
  • Цифрова трансформация – обучения за оборудване на професионалистите по цялата верига на стойността с най-съвременни цифрови инструменти и анализи на данни за творческо разказване на истории, производство, вкл. виртуално, постпродукция или маркетинг, промотиране, ангажиране на аудитория и нови начини на разпространение, монетизиране и експлоатация;
  • Адаптиране към новите пазарни тенденции – вкл. използване на правата върху интелектуалната собственост (напр. римейкове, спин-офиси, продължения, мърчандайзинг);
  • Видеоигри – обучения за предоставяне на професионалисти на най-съвременни цифрови инструменти и технологии, задвижвани от изкуствен интелект, за създаване, разработване, производство, разпространение, популяризиране и маркетинг;
  • Зелен преход на аудиовизуалната индустрия – зелени консултанти, целящи насърчаване на устойчиви практики по цялата верига на стойността; обучения за прилагане на планове за устойчивост, вкл. използване на инструменти за измерване на емисиите на въглероден диоксид.

Кандидатите следва да гарантират, че по-голямата част от участниците в предлаганото обучение и дейности за изграждане на капацитет са от държава, различна от тяхната собствена. Проектите трябва да осигуряват добра представителност на половете и разнообразие както при организаторите, така и при участниците. Освен това се насърчават проекти, насочени към жени и към участници с различен произход и в неравностойно положение.

Кандидатурите трябва да представят адекватни стратегии за осигуряване на по-устойчива и щадяща околната среда индустрия, както и за осигуряване на баланс между половете, приобщаване, разнообразие и представителност.

По проектите са допустими разходи за възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, амортизация на оборудване, невъзстановим ДДС, както и непреки разходи до 7% от преките такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на съдържанието и дейностите, управление на проекта и разпространение. С най-висока тежест е вторият критерий.

Резултатите от оценяването се очакват през октомври 2025 г.

Срок

Проектите могат да имат продължителност до 12 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 24.04.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

6 млн. евро за развитие на публики и филмово образование

Следваща статия

1,4 млрд. евро ще са достъпни по схемите на ЕСИ през 2025 г.

Сходни статии

373 проекта са подадени по поканите за 2024 г. на Европейския иновационен фонд

9 Днес, 25.04.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) съобщиха, че по шестте покани за 2024 г. на Иновационния фонд на ЕС са постъпили общо 373 проектни предложения за […]

Близо 87 млн. лв. стават достъпни за дуална система в професионалното образование и обучение

16 Днес, 25.04.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)” (BG05SFPR001-3.008), част от Програма “Образование” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата е в размер на 86,7 млн. лв., […]

ЕК се консултира относно бъдещето на изследователските и технологични инфраструктури

5 Европейската комисия (ЕК) провежда консултация с научноизследователската и иновационна общност във връзка с предстоящата Европейска стратегия за изследователски и технологични инфраструктури. Обществената консултация бе обявена днес, 25.04.2025 г., от европейския комисар за старт-ъпи, научни […]

1 коментар

Вашият коментар

Филтър