Днес, 01.11.2024 г., от Министерството на иновациите и растежа публикуваха списъците с одобрените за финансиране проекти, както и списъците с резервите, по процедурата “Внедряване на иновации в предприятията” (BG16RFPR001-1.003). Одобрените за финансиране са 531 на брой, а резервите, които успешно са преминали оценяването, но за които не достигат средства поради ограниченията в бюджета са 50.
От Управляващия орган на програмата – Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) – съобщават, че от общо подадените 713 проектни предложения, на оценка са подлежали 666.
Одобрените 531 предприятия ще се възползват от безвъзмездна помощ в размер на общо 217,6 млн. лв. По отношение на предприятията в резервния списък от ГД ЕФК информират, че ще инициират предложение пред Комитета за наблюдение на ПКИП за прехвърляне на необходимите средства, за да могат и те да бъдат финансирани.
Списъците с одобрените за финансиране предприятия можете да разгледате от тук. Те са разделени по три категории – категория предприятие, регион и приоритет (Иновации и растеж/Кръгова икономика). Най-голям брой са одобрените микро- и малки предприятия по приоритет “Иновации и растеж” в по-слабо развитите региони на страната – общо 208.
Списъците с резервните проектни предложения са достъпни тук. Всички те са концентрирани в региона в преход – Югозападния.
Припомняме, че мярката, която отвори миналия ноември, е част от Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП). Обявеният ѝ бюджет бе в размер на 293,4 млн. лв., като средствата са за внедряване на иновации, попадащи в някоя от петте области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г. (ИСИС):
- Информатика и информационни и комуникационни технологии (ИКТ);
- Мехатроника и микроелектроника;
- Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии;
- Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии;
- Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.
Иновациите можеха да бъдат както продуктови (на стоки и услуги), така и в бизнес процесите (насочени към производството на стоки и предоставянето на услуги).
Можеха да кандидатстват микро-, малки и средни предприятия, както и малки дружества със средна пазарна капитализация от различни сектори на икономиката.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 50 000 лв. за всички видове предприятия, а максималният е 500 000 лв. за микро- и малки предприятия и 800 000 лв. за средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация.
Мярката ще осигури от 20% до 50% от финансирането за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи, както и за получаване на консултантски и други помощни услуги в подкрепа на внедряваните иновации. Ще се внедряват и иновации в допълващите бизнеса процеси – напр. логистика, маркетинг и продажби, ИКТ системи, администрация и управление.
Продължителността на проектите ще бъде до 15 месеца.
По-подробна информация за условията по вече приключилата процедура можете да откриете тук.
Предстои одобрените кандидати да бъдат поканени да представят доказателства, че отговарят на изискванията за бенефициент посредством системата ИСУН.
Списък с проектните предложения, които не са били допуснати до техническа и финансова оценка, както и мотивите за това, можете да откриете тук. Той бе публикуван преди месец /30.09.2024 г./.