Днес, 01.11.2024 г., от Министерството на енергетиката публикуваха списъците с проектните предложения, които са одобрени за финансиране – общо 246 – по двете процедури за нови мощности за производство и съхранение на електроенергия от възобновяеми източници (ВИ) за предприятията:
- “Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW” (Покана 1) (BG-RRP-4.032);
- “Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност над 200 kW” (Покана 2) (BG-RRP-4.033).
Финансиране ще получат 200 проекта по Покана 1 и 46 проекта по Покана 2. Резервите са съответно 67 и 16 на брой. Пълните списъци можете да откриете съответно тук и тук.
Припомняме, че поканите, които се осъществяват по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), отвориха на 14.03.2024 г., а приемът на проектни предложения продължи до 12.06.2024 г. Общата цел на процедурата е да се увеличи употребата на чиста енергия чрез изграждането и интегрирането в електрическата мрежа на нови допълнителни 1 425 MW генериращи мощности заедно с 350 MW локални съоръжения за съхранение (ЛСС) на електрическа енергия.
Бюджетът на Покана 1 възлиза на 107,5 млн. лв. и при нея ще се изграждат минимум 200 kW производствени мощности от ВИ в комбинация с минимум 100 MW ЛСС. По Покана 2 ще се изграждат минимум 940 MW производствени мощности от ВИ в комбинация с минимум 200 MW ЛСС. Бюджетът ѝ е в размер на 427,5 млн. лв.
Двете покани касаят единствено нови мощности за производство на електричество от слънчева и вятърна енергия с ЛСС. Безвъзмездните средства са под формата на инвестиционна помощ за съоръженията за съхранение.
Можеха да кандидатстват предприятия от всички сектори на икономиката с изключение на селско, горско и рибно стопанство, и от всякакъв размер. Към тях бе поставено изискване да представят банкова гаранция в размер на 3% от търсените безвъзмездни средства. Освен това кандидатстващите следваше да имат собствен капитал между 1 млн. и 6 млн. лв. за изграждане на комбинирани проекти с ВИ.
По Покана 1 едно предприятие може да получи до 35,8 млн. лв., а по Покана 2 – до 58,6 млн. лв. Ще се покриват до половината от допустимите разходи, но не повече от 1 млн. лв. (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС по Покана 1 и не повече от 743 215 лв. (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС по Покана 2.
Допустимата дейност е изграждане на комбиниран проект за нова инсталирана мощност за производство на електрическа енергия от ВИ и за локално съхранение на електричество. Поставено е изискване енергийните обекти да бъдат присъединени към съответната електроразпределителна или електропреносна мрежа и въведени в експлоатация до 31.03.2026 г.
Ще се покриват разходи за дълготрайни материални и нематериални активи, за строително-монтажни работи (СМР), за услуги от инженерно-технически характер, за изграждане на присъединителни съоръжения и за държавни и общински такси във връзка с регистрации и разрешителни.
Повече информация за условията за кандидатстване по вече затворените покани можете да прочетете на горепосочените линкове.