Поканата на “ScienceUs” ще предостави финансиране на проекти за гражданска наука, които са в областта на адаптацията към изменението на климата. Поканата отвори за кандидатстване вчера, 31.10.2024 г.
ScienceUs предлага програма за подкрепа в три фази (с имена “Зародиш”, “Разцвет” и “Събиране на реколтата”) с пряко финансиране и услуги за отличаващи се инициативи за гражданска наука, които имат потенциал да бъдат разширени в други региони на ЕС. По време на трите фази проектите ще бъдат подпомагани чрез:
- Определяне на транснационална кампания за гражданска наука и план за разширяване на обхвата;
- Изпълнение на плана за транснационална кампания чрез мачмейкинг с представители на публичната власт и индустрията;
- Улесняване на трансфера на най-добрите практики и научените уроци към други инициативи и проекти.
В контекста на поканата под “адаптация към изменението на климата” се разбира способността на природните и човешките системи да реагират на последиците от изменението на климата, вкл. неговата променливост, екстремните метеорологични явления, повишаването на морското равнище и продоволствената несигурност, за да се намалят потенциалните щети. Проектите за гражданска наука могат да бъдат от следните сфери:
- икономика (селско стопанство, горско стопанство, рибарство, промишленост, туризъм, търговия, транспорт);
- опазване и защита на природата; зелена и синя инфраструктура, като се разглеждат и нейните иновативни компоненти като решения, основани на природата;
- изградена инфраструктура (вкл. жилищни и нежилищни сгради, транспорт);
- обществени услуги (напр. водоснабдяване, канализация, отпадни води, отопление) и друга инфраструктура (напр. спешна помощ, здравеопазване, образование);
- превенция и управление на риска;
- управление на енергията;
- управление на водите;
- управление на транспорта;
- здравна система;
- екологично образование;
- управление на околната среда;
- мониторинг на външния и вътрешния климат.
Проектът “ScienceUs” си поставя за цел да създаде мрежа от свързани проекти за гражданска наука в целия ЕС. Проектът включва партньори от 8 европейски държави, основно университети. Повече за проекта можете да научите от тук.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Тя разполага с общ бюджет (за трите фази) от 220 000 евро.
Подкрепата ще бъде предоставяна под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми. Те ще се разпределят в рамките на трите фази както следва:
- Зародиш (настояща) – фазата включва участие в двудневен обучителен лагер в Берлин (минимум един представител на проект). Ще бъдат избрани 25 проекта, всеки от които ще получи по 1 000 евро;
- Разцвет – онлайн и присъствено участие в семинари, събития и менторски сесии, организирани от ScienceUs; изпълнение на граждански научен проект; изготвяне и представяне на задължителни резултати. Подборът ще включва само 25-те кандидатури, избрани за фазата “Зародиш”. Ще бъдат одобрени 5 проекта, всеки от които ще получи по 25 000 евро;
- Събиране на реколтата – онлайн и присъствено участие в семинари, събития и менторски сесии, организирани от ScienceUs; изпълнение на граждански научен проект; изготвяне и представяне на задължителни резултати. Могат да участват само петте проекта от фаза “Разцвет”, всеки от които ще получи до 14 000 евро.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица (вкл. консорциуми) от държави-членки на ЕС или трети европейски държави, асоциирани по програма “Хоризонт Европа”. Те трябва за имат текуща инициатива за гражданска наука, свързана с адаптирането към изменението на климата.
Гражданският проект има трябва да е на поне една година и да е постигнал ясни и прозрачни резултати на местно или национално ниво, достъпни онлайн.
Кандидатите могат да подадат повече от един проекти, но ще получат финансиране само за един от тях.
Допустими дейности и разходи
Проектите за гражданска наука трябва да бъдат от някоя от гореизброените сфери, както и да отговарят на някое от следните предизвикателства:
- Повишаване на образованието и осведомеността по отношение на адаптацията към изменението на климата:
- 1.1 – Увеличаване на обхвата и ангажираността;
- 1.2. – Справяне с ресурсните ограничения за дългосрочни кампании;
- 1.3 – Преодоляване на възприемането на изменението на климата като далечна заплаха;
- 1.4 – Борба с дезинформацията и фалшивите новини;
- Повишаване на ангажираността, участието и сътрудничеството за научни изследвания в областта на адаптацията към изменението на климата в рамките на и между “четворната спирала” (граждани, академични среди, индустрия и институции):
- 2.1. – Изграждане на доверие в науката и научните институции;
- 2.2. – Повишаване на институционалния капацитет и интерес;
- 2.3. – Преодоляване на пропуските в координацията и комуникацията;
- 2.4. – Създаване на стимули за участие на гражданите;
- 2.5. – Преодоляване на институционалните и политическите бариери;
- Увеличаване на включването в гражданските научни инициативи:
- 3.1. – Преодоляване на технологичните пропуски;
- 3.2. – Преодоляване на езиковите и комуникационните бариери;
- 3.3. – Увеличаване на разнообразието в ръководните роли;
- 3.4. – Преодоляване на възприеманата липса на значимост.
Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, оборудване, консумативи, подизпълнители, както и непреки разходи – до 25% от стойността на преките такива.
Оценяване
Проектните предложения се оценяват от по двама независими експерти по критерии за качество и уместност на съществуващите резултати, търсене в други региони, потенциал за мащабируемост и възпроизводимост, ресурси на кандидата и очаквано въздействие.
Срок
Продължителността на проектите е както следва:
- Зародиш – от 01.02. до 30.04.2025 г.;
- Разцвет – от 31.05. до 30.11.2025 г.;
- Събиране на реколтата – от 31.12.2025 г. до 15.10.2026 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е:
- Зародиш (настоящ) – 06.01.2025 г.;
- Разцвет – 30.04.2025 г.;
- Събиране на реколтата – 30.11.2025 г.
Кандидатстването се осъществява от тук.