През последните две седмици Министерството на иновациите и растежа сключи договори с 8 цифрови и иновационни хъба, отличени с “Печат за високи постижения” от Европейската комисия.
Хъбовете получават финансиране в размер на 51,8 млн. лв. по линия на процедурата “Финансиране на избрани от Европейската комисия Европейски цифрови иновационни хъбове, отличени с “Печат за високи постижения”” (BG16RFPR002-1.002), част от Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” 2021-2027 г. (ПНИИДИТ).
Със средствата ще се изграждат осем нови Европейски цифрови и иновационни хъбове (ЕЦИХ) в страната, които ще подпомагат бизнеса и ще предлагат услуги на български компании в областта на най-съвременните технологии, сред които дигиталните и зелените технологии. Хъбовете са кандидатствали за финансиране по програма “Цифрова Европа” (процедура DIGITAL-2021-EDIH-01) и са били оценени високо, получавайки “Печат за високи постижения”, но за тях не е достигнало финансиране поради ограничения в бюджета.
Осемте ЕЦИХ и размерът на безвъзмездното финансиране за тях са:
- Хъб за дигитална трансформация на комуналните услуги (UDIH 4 EU) – Южен централен регион – 5,8 млн. лв.;
- Регионален иновационен център “Амбициозно Габрово” (ADi4SMEs) – Северен централен регион – 5,8 млн. лв.;
- Сдружение “Регионален център за дигитални решения и иновации НКИЗ” (RCDSI NCIZ) – Югозападен регион – 6 млн. лв.;
- Регионален иновационен център “Иновационни биотехнологии, био-ресурси и продукти от следващо поколение” СНЦ ЧП (Next-Gen-BioTechEDIH) – Южен централен регион – 5,9 млн. лв.;
- Европейски цифров иновационен хъб за големи данни, високоскоростни изчисления и изкуствен интелект (InnovationAmp) – Югозападен регион – 9,5 млн. лв.;
- Дигитален иновационен хъб “Механика” (MECH-E-DIH) – Южен централен регион – 8,6 млн. лв.;
- “Югоизточен дигитален иновационен хъб” (EDIH DIGIHUB) – Югоизточен регион – 6 млн. лв.;
- Дигитален иновационен хъб северозапад, Аутомотив клъстер България (EDIH-NWACB) – Северозападен регион – 3,8 млн. лв.
ЕЦИХ представляват единични субекти или координирани групи субекти с допълващи се експертни познания, чиято роля е да подкрепят цифровата трансформация на микро-, малки и средни предприятия (МСП), малки дружества със средна пазарна капитализация и организации от публичния сектор по отношение на неикономически дейности. По-специално ЕЦИХ имат четири задачи:
- да предоставят услуги със специфичен фокус и експертиза, които да подпомогнат цифровата и зелена трансформация;
- да предоставят специализирани иновационни услуги като тестване преди инвестиране, обучение и развитие на умения, подкрепа за намиране на инвестиции, работа в мрежа и достъп до иновационни екосистеми;
- да помагат за получаване на подкрепа от други хъбове, в случай че необходимите услуги са извън тяхната компетентност;
- да подкрепят компании и публични органи от други държави, които се нуждаят от техния опит.
Областите, в които ЕЦИХ ще развиват своя капацитет са (1) Високопроизводителни изчислителни технологии, (2) Изкуствен интелект, (3) Киберсигурност и доверие, (4) Задълбочени цифрови умения и (5) Внедряване и използване по най-добрия начин на цифровия капацитет и оперативна съвместимост.
С изпълнението на проектите се очаква да бъдат подкрепени най-малко 1 350 компании и публични организации, които да ползват услугите на хъбовете. Най-амбициозен е Дигитален иновационен хъб “Механика”, където се предвижда да бъдат обхванати 507 крайни получатели на услугите, а най-скромен е хъбът от Габрово – с 25 таргетирани организации.
Българският бизнес и публични организации ще могат да се възползват от достъп до технологични експертни знания и експериментални съоръжения, както и от улеснен достъп до финансиране, безплатно или на цени много под пазарните.