След затварянето на приема на проектни предложения в рамките на третата покана за иновативни дейности на Европейската градска инициатива (EUI) /14.10.2024 г./, организаторите съобщиха, че се получили общо 110 кандидатури от 23 държави-членки. Сред тях са 7 предложения от страна на България.
Целта на поканата бе да отличи градски власти с креативни, иновативни и устойчиви проекти в областите:
- Енергиен преход;
- Технологии в градовете.
Размерът на безвъзмездните средства, от които ще се възползват консорциумите е общо 90 млн. евро. Очаква се да бъдат финансирани поне 18 проекта – с максимум 5 млн. евро на проект.
Припомняме, че третата покана на EUI бе отворена за кандидатстване от май до октомври. Можеха да кандидатстват местни административни единици с поне 50 000 жители от държави-членки на ЕС в консорциуми с институции, висши учебни заведения, партньори от частния сектор, изследователски институти, НПО и др., както и с други градове.
Допустимите разходи по проектите ще се покриват на 80%.
Характерна черта на проектите, които се търсят по инициативата е, че трябва да са не просто да създават иновативни решения, но и да могат да ги трансферират към други европейски градове, както и да установяват трайни партньорства на местно ниво с потенциал да генерират последващи инвестиции.
Продължителността на проектите може да бъде до 3,5 години.
При миналогодишния прием от втората покана за финансиране бе одобрен един на всеки пет проекта. Сред тях бе проектът на Община Хасково “CARE-GET”. Отпуснатите безвъзмездни средства за него са 4 млн. евро. С проекта общината ще оползотвори по-ефективно своите съществуващи културни, образователни и икономически активи, за да подготви установяването на Център за медицински технологии (MedTech Hub). В него ще се обучават таланти, ще се надграждат умения, ще се адресира безработицата, “изтичането на мозъци” и липсата на кариерни перспективи. По този начин ще се подпомогне местната икономика и ще се насърчат модерните медицински услуги.
Тази година подадените проектни предложения са балансирано разпределени между двете области на поканата – 52% за “Енергиен преход” и 48% за “Технологии в градовете”. Общо участвалите градски власти за 142 на брой. Над 3/4 от участвалите градове (76%) са малки и средни по размер (под 250 000 жители). Средно един проект търси безвъзмездни средства от 4,5 млн. евро.
Процесът на оценка е вече в ход, а резултатите от оценяването се очакват през март 2025 г.