Всичко за европейските проекти на едно място

До 150 000 евро за дългосрочен мониторинг на въздействието на климата върху горите в Европа

Поканата “Характеристика на нарушенията в европейските гори” отвори за кандидатстване на 31.10.2024 г. Тя ще подкрепи пилотни проекти за места за дългосрочен мониторинг на въздействието на климата върху горите в Европа.

Целта на поканата е да се увеличи потенциалът на съществуващите обекти за мониторинг на горите (вкл. обектите на ICP Forests, ICOS или LTER – т.е. обектите, които вече предоставят основен набор от данни за мониторинг) за оценка на въздействието на климата и екстремните климатични условия върху дърветата и горите.

Задачата на проектите ще бъде да съставят изчерпателен референтен набор от данни за нарушенията в горите в Европа със свободен достъп въз основа на наземни данни. Такъв набор от данни ще позволи да се:

  1. разработят статистически точни оценки на нарушенията в Европа;
  2. разработят и тестват нови методи за количествено определяне на въздействието и загубата на въглерод вследствие на нарушенията и възстановяването;
  3. анализира въздействието на различните видове нарушения върху различните видове гори в Европа.

Поканата се реализира по проекта FORWARDS, чиято цел е да създаде прототип на Обсерватория ForestWard – общоевропейски инструмент за мониторинг и оценка, който ще помогне за демонстриране на въздействието на изменението на климата върху горите. Консорциумът включва 19 партньори от 11 държави.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 750 000 евро.

Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми. Максималният размер на помощта за един проект е 150 000 евро. Ще бъдат подкрепени максимум 5 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица от държави-членки на ЕС или страни, асоциирани по “Хоризонт Европа”. Те могат да кандидатстват самостоятелно или в консорциум.

Допустими дейности

Проектите следва да допринесат за разработването на изчерпателен референтен набор от данни за нарушенията в горите със свободен достъп и се насърчават да отговорят на поне един от следните приоритети:

  • Интегриране на карти, получени от дистанционното наблюдение, и наземни референтни данни за количествено определяне на загубата на въглерод, дължаща се на различни нарушения, различни степени на тежест на нарушенията и траектории на възстановяване;
  • Характеризиране на нарушенията в горите с помощта на данни от Landsat, Sentinel-1 или Sentinel-2;
  • Свързване на информацията от дистанционното наблюдение с наземни референтни данни за количествено определяне на тежестта на нарушенията в горите и загубата и възстановяването на покритието на короните;
  • Показатели, получени от дистанционното наблюдение (напр. величина на нарушенията и възстановяване) и връзката им с действителните промени в горите, получени от наземни, близки до сензорите и сателитни наблюдения с много висока резолюция;
  • Количествено определяне чрез дистанционно наблюдение на възстановяването на биомасата след нарушения;
  • Преглед на силните и слабите страни, ограниченията и потенциалните приложения на дистанционното наблюдение при мониторинга на нарушенията в горите чрез независимо валидиране и анализ на точността.

Подкрепените проекти следва да се съсредоточат върху систематичното събиране на наземни данни за нарушенията в горите и възстановяването им при различни условия (т.е. видове, време и тежест на нарушенията.

Проектите трябва да индикират към кой от следните биогеографски региони са се насочили:

  1. Северна Европа;
  2. Централна Европа; или
  3. Южна Европа.

Данните и резултатите от подкрепените дейности трябва да бъдат бъдат публикувани със свободен достъп най-късно след приключването на проекта и да се използват в Обсерваторията ForestWard.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от партньорите по проекта “FORWARDS”. Критериите за оценка са високи постижения (яснота и уместност, методология, представителност и мащабируемост) и изпълнение (работен план, екип, управление на риска). Първият критерий е с по-висока тежест.

Срок

Продължителността на проектите е до 24 месеца, а стартовата им дата ще бъде през май 2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 31.01.2025 г., 23 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронна поща – grants@efi.int.

Повече информация е достъпна тук.

Предходна статия

С над 5 млн. лв. ще се подобрява състоянието на защитени видове птици в България

Следваща статия

Възможност за фермери да дигитализират стопанствата си по Програма Agri-Digi Transform

Сходни статии

До 100 000 евро за възпроизвеждане на иновативни решения в замърсяването на водите

4 Втората покана “Разширена демонстрация на решенията по проекта iMERMAID в нови асоциирани региони” отвори за кандидатстване днес, 22.01.2025 г. Тя ще предостави финансова и консултантска подкрепа на “асоциирани региони*” за изготвяне на пътни карти, […]

До 50 000 лв. за научни колективи по проекти за сътрудничество в Европейската програма COST

8 Процедурата “Предоставяне на национално съфинансиране за участие на български колективи в утвърдени акции по Европейската програма COST за сътрудничество в областта на научните изследвания и технологиите” цели да създаде условия за ефективно българско участие […]

До 15 000 лв. по проекти за провеждане на международни научни форуми в България

13 Процедурата “Подкрепа на международни научни форуми, провеждани в България” ще подпомага провеждането на такива форуми на територията на страната. Целта е да се предостави възможност за активно участие в мероприятията на български учени, да […]

Вашият коментар

Филтър