Днес, 12.11.2024 г., от Европейската изпълнителна агенция за научни изследвания (REA) съобщиха, че общо 34 кандидатури са постъпили за наградите на ЕС “Шампиони в равенството между половете” (Gender Equality Champions). Това е третото издание на конкурса, където академични и научноизследователски организации могат да получат финансиране в размер на 100 000 евро за своите Планове за равенство между половете.
Конкурсът бе отворен между 04.09. и 16.10.2024 г. Ще бъдат раздадени общо четири отличия в три категории:
- Устойчиви шампиони в равенството между половете – за организации, които могат да демонстрират значима и устойчива дейност, както и високи постижения, изпълнявайки своя План за равенство между половете;
- Нови шампиони в равенството между половете – две отличия за организации, които наскоро са започнали да изпълняват План за равенство между половете и могат да демонстрират значителен напредък;
- Включващи шампиони в равенството между половете – за организации, които са разработили иновативни и включващи Планове за равенство между половете. Плановете следва да адресират пресечните точки с други социални категории, напр. етническа принадлежност, социален произход, сексуална ориентация и полова идентичност (LGBTIQ) или увреждания.
Конкурсът се финансира по линия на европейската програма за наука “Хоризонт Европа”.
Целта на наградите е да насърчат висшите училища и научните организации да създадат свои Планове за равенство между половете. Освен инструмент за поощряване на включването, наличието на такъв план е критерий за допустимост по процедурите за финансиране от “Хоризонт Европа”.
Изискванията към Плановете за равенство между половете включваха да:
- са официално публикувани на уебсайта на дадената институция, както и да са подписани от висшето ръководство;
- включват ангажимент за предоставяне на ресурси и експертен опит в областта на равенството между половете за изпълнението на съответния план;
- включват дезагрегирани по пол данни за персонала (и студентите, ако е приложимо) и годишно отчитане въз основа на показатели;
- предвиждат дейности за повишаване на осведомеността или обучения по въпросите на равенството между половете и несъзнателните предразсъдъци, свързани с пола, за персонала и лицата, вземащи решения в съответната институция.
Подадените кандидатури са на висши училища и научни организации от 18 държави от ЕС и извън него. Най-много кандидати има от Италия (7), Испания (5) и Ирландия и Тунис (по 3). Не се съобщава за номинации от България.
Спрямо категориите най-много са кандидатурите във втората категория “Нови шампиони” – 18, следвани от “Устойчиви шампиони” с 11 и “Включващи шампиони” с 5.
Процесът на оценяване е вече в ход, а резултатите от него се очакват през март догодина.