Процедурата “Многостранен конкурс за научно и технологично сътрудничество в Дунавския регион – 2024” ще подкрепи дейности, свързани с международно научно-техническо сътрудничество за осъществяване на преки контакти между учени и научни колективи от България и следните държави – Австрия, Словакия, Сърбия, Франция, Хърватия, Черна гора и Чехия. Приемът на кандидатури отвори вчера, 11.11.2024 г.
Конкурсът е дело на Фонд “Научни изследвания” (ФНИ) към Министерството на образованието и науката (МОН).
Финансиране
Бюджетът на конкурса за 2024 г. за българските участници е в размер на 500 000 лв.
Един проект може да получи безвъзмездни средства между 20 000 и 50 000 лв. Необходимо е търсената сума за един проект да бъде кратна на 100.
Очаква се да бъдат финансирани поне 10 проекта на български бенефициенти.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат акредитирани висши училища и научни организации, провеждащи обучение по образователна и научна степен “доктор”.
Кандидатстването е в международни партньорства, съставени от минимум 3 организации от различни държави. Допустимите държави, различни от България, включват Австрия, Словакия, Сърбия, Франция, Хърватия, Черна гора и Чехия.
Екипите по даден проект следва да включват:
- Ръководител на проекта – учен, притежаващ образователната и научна степен “доктор” или научната степен “доктор на науките”;
- Членове – учени, специалисти, докторанти, постдокторанти и студенти.
Допустими дейности и разходи
Финансирането по проектите следва насърчи провеждането на качествени фундаментални научни изследвания – нестопанска научна дейност за международно научно-техническо сътрудничество с оглед придобиване на нови знания, насърчаване на научния обмен между държавите и мобилността на учените, както и да подпомагане на развитието на тесни връзки и сътрудничество.
Ще бъдат финансирани проекти във всички научни области, включително обществени и хуманитарни науки.
По проектите ще се покриват разходи за командировки, персонал, външни услуги, пряко свързани с изпълнението на проекта, материали, консумативи и др., както и непреки разходи за обслужване на проекта и финансов одит.
Оценяване
Оценяването на проектните предложения се извършва по критерии за:
- Насоченост на изследванията в съответствие с национални стратегически документи за развитие на научните изследвания;
- Актуалност и значимост на научната проблематика;
- Съотносимост с регионалните, националните и европейските приоритети в областта на научните изследвания;
- Качество на научните изследвания – предмет на проекта;
- Очаквани резултати, свързани с нови знания и с възможностите за практическото им прилагане или за решаване на социални проблеми;
- Капацитет на научния колектив, на ръководителя на проекта и на научната организация за изпълнение на планираните научни изследвания;
- Реалистичност на работната програма;
- Законосъобразност, икономичност, целесъобразност и балансираност на разходите.
Резултатите от оценяването се очакват през юни 2025 г.
Срок
Проектите могат да имат продължителност до 24 месеца. Стартовата дата на проектите е 01.07.2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17.01.2025 г., 17:30 ч. Кандидатстването е по електронен път чрез системата СУНИ.
Пълните правила и необходимата документация можете да откриете тук.