Третата покана на “NGI Fediversity” отвори вчера, 01.12.2024 г. Тя ще подкрепи научноизследователски и развойни проекти, които допринасят за развитието на мобилните технологии. Търсят се технологии, които помагат на потребителите да отделят своето съдържание и данни от интернет базирания софтуер и услуги. Тази възможност следва да възстанови границите между собственика на съдържание и доставчика на услуги, като позволява смесването и съчетаването на алтернативни и допълващи се услуги.
Поканата се реализира по проекта “NGI Fediversity”, финансиран от Европейската комисия по линия на програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Fediversity има за цел да предостави лесни за използване хоствани облачни услуги с преносимост и лична свобода в основата им. Проектът има амбицията да предостави на всички висококачествени и сигурни ИТ системи за ежедневна употреба – без проследяване, без експлоатация, по начин, който работи навсякъде и се мащабира без усилие. Повече за него можете да научите тук.
Финансиране
Бюджетът на настоящата процедура възлиза на 450 000 евро. Подкрепата се предоставя под формата на безвъзмездни средства – в диапазона от 5 000 до 50 000 евро. Точният размер на финансовата подкрепа се определя от NGI Fediversity въз основа на прогнозните разходи и приблизителната стойност на предложения проект.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат физически лица – независими изследователи и разработчици, както и организации – изследователски организации, академични изследователски групи, НПО, малки и средни предприятия (МСП) и стартиращи такива. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.
Кандидатстването е самостоятелно.
Допустими дейности
Проектите следва да са съобразени с някоя от следните цели на поканата:
- Научни изследвания;
- Проектиране и разработване на софтуер с отворен код и отворен хардуер;
- Валидиране или конструктивно проучване на съществуващи или нови технически решения;
- Софтуерно инженерство, насочено към адаптиране към нови области на използване или подобряване на качеството на софтуера;
- Формални доказателства за сигурност, одити на сигурността, настройка и проектиране на софтуерни тестове и непрекъсната интеграция;
- Документация за изследователи, разработчици и крайни потребители;
- Дейности по стандартизация, включително членски внос в органи по стандартизация;
- Разбиране на изискванията на потребителите и подобряване на ползваемостта/включващия дизайн;
- Необходими мерки в подкрепа на (широката) разгърнатост;
- Участие в технически събития, събития за разработчици и общности, като хакатони, срещи на IETF, W3C, RIPE, FOSDEM и т.н. (такса за участие, пътни и дневни разходи);
- Други дейности, които имат отношение към спазването на надеждни практики за разработване и внедряване на софтуер;
- Управление на проекти;
- Извънредни разходи за инфраструктура, която е от съществено значение за постигане на целите на проекта.
Резултатите от проектите следва да бъдат публикувани със свободен достъп, а софтуерът и хардуерът – изцяло под признат лиценз с отворен код.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “NGI Fediversity”. Проектните предложения ще се оценяват от комисия външни експерти по критерии за високи постижения/осъществимост, уместност/въздействие/стратегически потенциал и ефективност на разходите. Вторият критерий е с най-висока тежест.
Срок
Проектите могат да имат гъвкава продължителност – от 1 до 12 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 01.02.2025 г., 12 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.