От днес, 02.12.2024 г., работодатели могат да кандидатстват с проекти за обучение на служители по процедурата “Нови умения” (BG05SFPR002-1.019), част от Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР).
“Нови умения” цели да подкрепи български предприятия да се адаптират към променящите се условия на труд чрез повишаване на уменията на служителите съобразно актуалните нужди на бизнеса.
По мярката са предвидени дейности като предоставяне на обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация; провеждане на специфични обучения, вкл. такива, свързани с въвеждането на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии; обучения за придобиване на “меки” умения; и запазване на заетостта на поне половината от обучените служители за период от 6 месеца.
Бюджетът на процедурата възлиза на 74 млн. лв., от които 68,2 млн. лв. са предназначени за слабо развитите региони на страната, а останалите 5,8 млн. лв. – за региона в преход, т.е. Югозападния. Средствата се предоставят от Европейския социален фонд + (ЕСФ+) и от националния бюджет.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект е 20 000 лв., а максималният – 5,8 млн. лв. Това значи, че ресурсът по процедурата ще достигне до минимум 12 и максимум до 3 700 проекта.
Поставени са изисквания за съфинансиране от страна на кандидатите:
- за големи предприятия – поне 50% от допустимите разходи;
- за средни предприятия – поне 40% от допустимите разходи;
- за микро- и малки предприятия – поне 30% от допустимите разходи.
При предлагането на обучения на работещи с увреждания и работещи в неравностойно положение интензитетът публичната подкрепа може да бъде увеличен с 10%. Той обаче не следва да надвишава общо 60% за големи предприятия и 70% за микро-, малки и средни предприятия.
При подпомагане в сектора на морския транспорт интензитетът на помощта може да бъде увеличен до 100% от допустимите разходи, стига обучаващите се са част от извънщатния състав на борда на кораба и обучението да се провежда на борда на кораби, вписани в регистрите на ЕС.
Могат да кандидатстват индивидуално участващи физически и юридически лица, които са регистрирани като търговци. Сред изискванията към тях е да имат оперативен капацитет за изпълнение на проектното предложение, а именно:
- да имат опит в изпълнението на поне една от дейностите, включени в проектното предложение; ИЛИ
- да имат приключил поне един проект, финансиран със средства от ЕС, националния бюджет или от други донори.
Не могат да кандидатстват организации, които са разпоредители с държавен или общински бюджет.
Ще се покриват единствено разходите за провеждане на обучения.
Очаква се по процедурата да бъдат подкрепени около 55 500 заети лица.
Продължителността на проектите ще бъде до 18 месеца, но не по-късно от 31.12.2026 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 05.03.2025 г., 17 ч. чрез системата ИСУН 2020.
1 коментар