Днес, 09.12.2024 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България-Сърбия” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху първия приоритет на програмата – “Конкурентоспособен граничен регион” – и ще насърчава конкурентоспособността и устойчивия растеж на малките и средните предприятия (МСП) в програмната област*.
Предвижда се да се набират проекти в подкрепа на производителността на предприятията чрез преки инвестиции, способстващи двойния им цифров и екологичен преход и осигуряващи им благоприятни условия за интернационализация и подобрено участие в регионални и международни вериги за създаване на стойност. Ще се разработват съвместни технологични решения, ще се закупува специализирано оборудване и технологии, системи за мониторинг, обучение и ноу-хау и др.
Прогнозният бюджет на процедурата е 5,6 млн. евро. От българските бенефициенти няма да се изисква собствено финансово участие, докато от сръбските то ще бъде в размер на 15% от допустимите разходи.
Ще могат да кандидатстват микро- и МСП, както и предприемачи, регистрирани в програмната област не по-късно от 31.12.2021 г. Основната икономическа дейност на предприятията-кандидати следва да бъде в секторите Производство, Управление на отпадъци, Информация и комуникация и Професионални и научни технически дейности (съгласно европейската класификация NACE).
Кандидатурите ще се подават в партньорства, съставени от по едно предприятие от всяка страна на границата.
Един проект ще може да получи безвъзмездна помощ между 200 000 и 400 000 евро, като за едно предприятие размерът на безвъзмездните средства не следва да надвишава 200 000 евро. Ще се прилага режим de minimis**. Очаква се бюджетът на процедурата да достигне за минимум 14 и максимум 28 проекта.
По проектите ще се извършват основно (60%) инвестиционни дейности – строителни работи, доставки, съвместно разработване и прилагане на технологични решения за справяне с регионални социално-икономически предизвикателства и др. Останалата част от мерките трябва да бъдат “меки” – изготвяне на проучвания, създаване на мрежи, провеждане на обучения, разработване на концепции, предоставяне на услуги на целеви групи, повишаване на осведомеността по конкретни теми и др.
Ще се покриват разходи за персонал (до 20% от преките допустими разходи), офис и административни разходи (до 15% от преките разходи за персонал), пътни и дневни разходи (до 15% от преките разходи за персонал), подизпълнители, оборудване, инфраструктура и строителство. Допустими ще бъдат и разходи за подготовка на проектното предложение – фиксирана еднократна сума от 12 000 евро.
Продължителността на проектите ще бъде между 12 и 24 месеца.
Крайният срок за изпращане на коментари и становища по проекта на документите е 24.01.2025 г. до Министерството на регионалното развитие и благоустройството на електронен адрес js_sofia@mrrb.government.bg.
* Програмната област обхваща шест области в България – Видин, Монтана, Враца, София – област, Перник и Кюстендил и седем окръга в Сърбия – Борски, Зайчарски, Пиротски, Нишки, Топлички, Ябланички и Пчински.
** Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.