Поканата “Предклинични терапевтични проучвания за редки заболявания с използване на малки молекули и биологични продукти – разработване и валидиране” на Европейското партньорство ERDERA отвори за кандидатстване на 10.12.2024 г. Тя ще подкрепи транснационални научноизследователски проекти, насочени към осигуряване на нови знания за превенция, диагностика и грижа за пациенти с редки болести.
Търсят се проекти в някоя от следните теми:
- Разработване на нови терапии в предклинични условия;
- Разработване и тестване на предсказуеми и фармакодинамични биомаркери;
- Възпроизвеждане на предклинични изводи за повишаване на надеждността;
- Предклинични проучвания за изследване готовността за прилагане на лекарствени терапии.
Партньорството ERDERA (от “Европейски алианс за изследване на редките болести”) цели да осигури конкретни ползи за здравето на пациентите с редки болести през следващото десетилетие чрез напредък в изследванията в областта на превенцията, диагностиката и лечението. Транснационалната инициатива обединява 35 финансиращи организации от 27 държави. Допълнителна информация е налична тук.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г.
Подкрепата ще бъде под формата на безвъзмездна финансова помощ, която ще бъде предоставяна чрез национални финансиращи организации. За България това е Фонд “Научни изследвания” (ФНИ).
ФНИ ще предостави на български бенефициенти общо 900 000 лв. Ще бъдат финансирани максимум 3 организации с до 300 000 лв.
Бенефициенти
Български бенефициенти могат да бъдат акредитирани висши училища и научноизследователски организации.
Организациите кандидатстват единствено в консорциум, съставен от 4-6 изследователски колектива от поне 4 участващи държави. Част от консорциумите могат да бъдат още представители на общественото здравеопазване като болници и здравни организации, предприятия и пациентски организации.
Допустими дейности
Проектите трябва да се насочат към редки заболявания или групи заболявания с висока степен на неудовлетворена медицинска нужда, голяма тежест на заболяването и липса на одобрени понастоящем терапевтични възможности в Европа (европейско разрешение за търговия).
Те трябва да се фокусират върху някоя от гореизброените 4 теми. Повече за изискванията към темите можете да прочетете тук (стр. 5-10).
Оценяване
Всяка кандидатура ще се оценява от по трима експерти в биомедицината и един представител на пациентите. Критериите за оценка са високи постижения, въздействие и качество и ефикасност на изпълнението.
Резултатите от оценяването от Етап 1 се очакват през май 2025 г., а от Етап 2 – през декември 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите е до 36 месеца със стартова дата между ноември 2025 г. и март 2026 г.
Проектни предложения се подават на два етапа:
- Предварителни проектни предложения – 13.02.2025 г., 17 ч. чрез системата СУНИ;
- Пълни проектни предложения – 09.07.2025 г.
Повече подробности за поканата (от ФНИ) са достъпни тук и (от ERDERA) тук.
Допълнителна информация е достъпна и от националната точка за контакт от България – Милена Александрова на електронен адрес aleksandrova@mon.bg, както и на тел. +359 884 171 363.