Вчера, 12.12.2024 г., за кандидатстване отвориха две покани по Програмата на ЕС “Правосъдие” на стойност 9,9 млн. евро:
- “Действия за насърчаване на съдебното сътрудничество по граждански и наказателни дела” (JUST-2025-JCOO) – 5,9 млн. евро;
- “Транснационални проекти за обучение на специалисти в областта на правосъдието в областта на гражданското право, наказателното право или основните права” (JUST-2025-JTRA) – 4 млн. евро.
Първата покана цели да улесни съдебното сътрудничество по граждански и наказателни дела и да насърчи върховенството на закона, независимостта и безпристрастността на съдебната власт. Ще бъдат подкрепени и усилията за подобряване на ефективността на националните съдебни системи и ефективното изпълнение на съдебните решения.
Очертани са четири приоритета:
- Съдебно сътрудничество по граждански дела;
- Съдебно сътрудничество по наказателни дела;
- Подкрепа за държавите-членки за създаването и укрепването на национални мрежи, работещи в областта на съдебното сътрудничество по граждански и наказателни дела.
Един проект ще може да получи безвъзмездна помощ между 75 000 и 350 000 евро, покриващи до 90% от стойността на допустимите разходи. Финансирането е за проекти за насърчаване на сътрудничеството, обмен на добри практики и взаимно учене, аналитични дейности, разработване на инструменти, изграждане на капацитет за служители и др.
Очаква се да бъдат финансирани минимум 16 проекта.
Втората покана цели да предостави дейности и инструменти за обучение, насочено към съдии, прокурори, служители на съдилищата и прокуратурите и други специалисти в областта на правосъдието. Идеята е да се изгради цифров капацитет и да се поощри цифровият преход на методологиите за съдебно обучение.
Обученията могат да бъдат в присъствен, дистанционен или хибриден формат и да включват употреба на цифрови инструменти, иновативни методологии, организиране на семинари с практическа насоченост, обмени, обучения в чужбина и др. Темите, около които следва да се ориентират обученията са:
- Основни права, включително недискриминация, равенство и върховенство на закона;
- Гражданско право;
- Наказателно право.
Размерът на безвъзмездната помощ, която ще се предоставя за един проект е минимум 100 000 евро. За горната граница няма лимит. Подобно на горната покана, и тук безвъзмездните средства ще покриват до 90% от стойността на допустимите разходи. Задължително е проектите да бъдат с транснационален характер.
Очаква се да бъдат финансирани максимум 40 проекта.
Допустимите кандидати включват национални органи, публични и частни организации, организации със стопанска и нестопанска цел, както и международни организации. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по Програма “Правосъдие”. По първата покана кандидатстването може да бъде индивидуално или в консорциум според избрания приоритет. По втората покана е задължително съставянето на транснационален консорциум.
Продължителността на проектите може да бъде от 12 до 24 месеца.
Крайните срокове за кандидатстване са: