Всичко за европейските проекти на едно място

До 4 млн. евро за създаване на Центрове за високи постижения в професионалното образование

Процедурата “Центрове за високи постижения в професионалното образование” (ERASMUS-EDU-2025-PEX-COVE) отвори за кандидатстване на 05.12.2024 г. Тя е обвързана с инициативата “Центрове за високи постижения в професионалното образование” (CoVE), която цели да подкрепи реформите в областта на професионалното образование и обучение (ПОО) и да осигури висококачествени умения и компетентности за качествена заетост, отговаряща на нуждите на икономиката.

Функцията на центровете CoVE е да осигуряват обучение на начален етап в конкретни области за млади хора, както и продължаващо повишаване на квалификацията и преквалификация на възрастни. Освен това CoVE играят роля във въвеждането на иновации в методите на преподаване и учене, работят в тясно сътрудничество с бизнеса, социалните партньори, университетите, разработват приобщаващи подходи и насърчават регионалното и местното развитие.

По поканата следва да се създадат такива центрове, опериращи на национално и международно ниво. Ще се подкрепят проекти, обединяващи местни и регионални партньори от различни страни, които разработват набор от дейности в три групи (клъстъри) – 1) Преподаване и учене, 2) Сътрудничество и партньорство и 3) Управление и финансиране.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums) по европейската програма за образование “Еразъм +” 2021-2027 г. Бюджетът възлиза на 60 млн. евро.

Максималният размер на помощта за един проект възлиза на 4 млн. евро. Очаква се да бъдат финансирани поне 15 проекта.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 80%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да юридически лица от държави-членки на ЕС и от държави, асоциирани по програмата “Еразъм +”. Те следва да работят в областта на ПОО или в сферата на труда. Това могат да бъдат доставчици на ПОО, техни представителни организации, представители на бизнеса и индустрията, национални и регионални органи по квалификация, научни институции, международни организации и др.

Проектите се подават от консорциуми. Един консорциум следва да включва поне 8 партньори, представляващи минимум 4 допустими държави. Допуска се и участието на организации от неасоциирани държави. Всяка държава-членка или асоциирана страна от един консорциум следва да бъде представлявана от поне един представител на индустрията и поне един доставчик на ПОО (на ниво средно или висше образование).

Допустими дейности и разходи

По проектите могат да се изпълняват 20 дейности, комбинирани в клъстъри. Един проект трябва да обхваща поне:

  1. Преподаване и учене – поне 4 дейности;
  2. Сътрудничество и партньорство – поне 3 дейности;
  3. Управление и финансиране – поне 2 дейности.

Сред дейностите са предоставяне на умения, релевантни за пазара на труда, стремеж към учене през целия живот и приобщаващ подход в ПОО, разработване на учебни програми и квалификации в ПОО, разработване на иновативни материали и методологии за преподаване и учене, създаване на партньорства между бизнеса и образованието, приложни изследвания и иновации, интернационализация на ПОО и мобилност в чужбина, автономност и ефективно управление на ПОО, пълноценно използване на националните финансови инструменти и тези на ЕС и др.

Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни разходи, разходи за оборудване, подизпълнители и други разходи (напр. разпространение на информация, издателска дейност, преводи). Не се допускат разходи за финансова подкрепа на трети страни.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия (ЕК).

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проектния дизайн и изпълнението, качество на партньорството и въздействие. С най-висока тежест е първият критерий.

Проектите, получили над 75% при оценяването ще получат “Печат за високи постижения“.

Срок

Обичайната продължителност на проектите е 48 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 11.06.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на ЕК Funding & Tenders.

Предходна статия

За обществено обсъждане: 3,5 млн. лв. за подобряване на икономическия и социалния статус на операторите в риболова

Следваща статия

До 60 000 евро по проект за дигитални решения в мониторинга на горите

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

10 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

14 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

15 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър