Поканата “Блокчейн решения за мониторинг на многофункционалността на европейските гори” отвори за кандидатстване днес, 16.12.2024 г. Тя ще подкрепи проект, който да демонстрира как цифровите решения, в т.ч. блокчейн технологиите, могат да се използват за създаване на прозрачни и неизменни записи, които повишават доверието между заинтересованите страни и гарантират целостта на данните във времето. По-конкретно, настоящата покана ще подкрепи дейности, които разширяват познанията за тези методи в контекста на разпределената информация за мониторинг на горите.
Целта е да се подобри достъпността, надеждността, проследимостта и ефективността на събирането и анализа на данни, свързани с горите.
Поканата се реализира по проекта MoniFun, чиято цел е да създаде цялостна европейска система за мониторинг на многофункционалността на горите (EFMMS), която да отговори на предизвикателствата, породени от изменението на климата и екологичните фактори за горите в Европа. Консорциумът включва 13 партньори от 10 европейски държави.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 60 000 евро.
Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ. Ще бъде подкрепен един проект с до 60 000 евро.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица от държави-членки на ЕС или страни, асоциирани по “Хоризонт Европа”. Те могат да кандидатстват самостоятелно или в консорциум.
Допустими дейности
Ще бъде подкрепен иновативен проект за тестване на решенията на MoniFun и проучване на блокчейн технологиите за децентрализиране на управлението на данните за европейските гори. Подкрепяните дейности трябва да покажат как цифровите решения могат да предложат нови и практически инструменти за подпомагане на мониторинга на избрани функции на горите на европейско ниво.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта MoniFun. Критериите за оценка са високи постижения (яснота и уместност, методология, представителност и мащабируемост) и изпълнение (работен план, екип, управление на риска). Първият критерий е с по-висока тежест.
Срок
Продължителността на проекта е до 12 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.03.2025 г., 23 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронна поща – grants@efi.int.
Повече информация е достъпна тук.