Всичко за европейските проекти на едно място

С една седмица се удължава срокът за обществено обсъждане на процедурите в областта на културата за българските общини

10.01.2025 г. е новият краен срок на общественото обсъждане на двете процедури в подкрепа на културните политики, провеждани от българските общини:

  1. Схема за безвъзмездна помощ “Ново поколение местни политики за култура за големи общини” (BG-RRP-11.021) – 20 млн. лв.;
  2. Схема за безвъзмездна помощ “Ново поколение местни политики за култура за малки общини” (BG-RRP-11.022) – 9,9 млн. лв.

За едноседмичното удължаване съобщиха вчера, 19.12.2024 г., от Национален фонд “Култура” (НФК).

Както ви информирахме по-рано тази седмица, настоящото е второто обществено обсъждане на процедурите. Те бяха публикувани за обсъждане за първи път през август, а впоследствие крайният срок за това беше удължаван до края на септември. От НФК не уточняват причините за повторното обсъждане.

Процедурите са част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и имат за цел да стимулират местните политики и стратегическото планиране за проактивна култура, както и да повишат административния капацитет на българските общини.

По-специфично,  с проектите ще се оказва (1) подкрепа за културни оператори, чрез които общините осъществяват културните си политики И (2) подкрепа за общинските администрации за развитие на нови културни политики и инструменти за партньорство в сферата на културното развитие.

В рамките на общинските бюджети общините ще предоставят целево финансиране на конкурсен принцип на културните оператори на местно и общинско ниво. По този начин следва да се допринесе за развитието на културно съдържание и за промотирането на всички видове изкуства, вкл. материално и нематериално културно наследство.

Допустими кандидати по първата процедура са следните 27 големи общини – Видин, Враца, Монтана, Ловеч, Плевен, Варна, Търговище, Добрич, Шумен, Велико Търново, Габрово, Разград, Русе, Силистра, Благоевград, Кюстендил, Перник, Столична община, Бургас, Сливен, Стара Загора, Ямбол, Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково.

По втората процедура за малките общини могат да кандидатстват всички български общини, с изключение на 27-те, посочени горе.

За разлика от предходно публикуваните насоки, в настоящия им вариант по проектите кандидатстването от страна на общините ще бъде самостоятелно и няма да се допускат партньорства.

Предвидени за изпълнение по проектите са следните дейности:

Специфична цел (1)

  1. Разработване и създаване на нови културни продукти в областите театър, музика, кино, аудиовизия, литература, художествен превод, танц, цирк, визуални изкуства, архитектура, дизайн, фолклор и критическа литература;
  2. Пътувания с цел участие на творци, изпълнители, технически персонал и др. участници;
  3. Дейности по транспорт;
  4. Публично представяне на произведение пред българска публика;
  5. Наем на помещения и техника и др., свързани с представянето на създадените нови културни продукти пред публика;
  6. Разпространение, реклама и популяризация на представяните произведения на територията на общината-кандидат;
  7. Застраховка, съхраняване и охрана на произведения на изкуството и техника на мястото на представяне;
  8. Дейности по адаптация на създадените културни продукти в нови формати за различни канали или неконвенционални локации и аудитории;
  9. Създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до културните продукти.

Специфична цел (2)

  1. Провеждане на анализи, проучвания и др., свързани с разработването и прилагането на нови инструменти за развитие и управление на културните политики;
  2. Дейност по трансфер на знания и ноу-хау от други общини в България и ЕС..

Размерът на безвъзмездната помощ за един проект на голяма община е между 500 000 и 2 млн. лв. Поставено е изискване за 50% собствен принос към бюджета на проекта.

Размерът на безвъзмездната помощ за един проект на малка община е между 100 000 и 200 000 лв. При тях е заложено изискване за 25% собствено финансиране.

Очаква се да бъдат финансирани 20 проекта на големи общини и 63 такива на малки.

Продължителността на проектите ще достига 12 месеца, но не по-късно от 31.12.2025 г.

Новата индикативна дата за обявяване на процедурите е 15.01.2025 г.

Предложения и възражения по проектите на процедурите се подават на портала ИСУН 2020 – големи общини и малки общини.

Предходна статия

32 млн. евро по широкомащабни проекти за новаторски подходи в системите за образование и обучение

Следваща статия

Фонд на фондовете ще управлява финансови инструменти за 68,5 млн. лв. по Програма “Околна среда”

Сходни статии

18 млн. евро стават достъпни за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история

12 В сряда /18.06.2025 г./ отвориха 4 покани на стойност 18 млн. евро по проекти за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история и за повишаване на осведомеността на европейските граждани за тяхната обща […]

5 проекта са постъпили по поканата за създаване на нова общност EIT Water

15 Вчера, 18.06.2025 г., от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) съобщиха, че по поканата за създаване на EIT Water са постъпили предложения на 5 консорциума. Предложенията включват междусекторни идеи за основаване на първата общност на […]

До 2 млн. евро за ускоряване на внедряването на ефективни решения в градската мобилност от EIT Urban Mobility

15 “Отворената покана за стратегически иновации” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – отвори за кандидатстване днес, 19.06.2025 г. Тя ще подкрепи ускореното внедряване […]

Вашият коментар

Филтър