Процедурите “Виртуален обмен във висшето образование и младежта” (ERASMUS-EDU-2025-VIRT-EXCH) отвориха за кандидатстване на 05.12.2024 г. Те имат за цел да насърчат междукултурния диалог и развитието на “меки” умения чрез онлайн дейности лице в лице. Идеята на схемата е да предостави възможност за достъп до висококачествено международно образование на млади хора чрез програми за обмен без необходимостта от физическа мобилност.
Виртуалните обмени се провеждат в малки групи и се модерират от опитен фасилитатор. Те трябва лесно да се интегрират в младежки проекти (неформално образование) или курсове за висше образование. Проектите трябва да включват организации и участници от държавите-членки на ЕС, от трети страни, асоциирани към програмата “Еразъм+”, и от трети страни, които не са асоциирани, но попадат в допустимите региони* (т.е. Западните Балкани, Източното съседство, южносредиземноморските страни и Субсахарска Африка).
Финансиране
Подкрепата по процедурите се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums) по европейската програма за образование “Еразъм+” 2021-2027 г. Бюджетът възлиза на 7 млн. евро и е разпределен по 4 покани както следва:
- Виртуален обмен в Субсахарска Африка (ERASMUS-EDU-2025-VIRT-EXCH-SSA) – 2,4 млн. евро;
- Виртуален обмен в Западните Балкани (ERASMUS-EDU-2025-VIRT-EXCH-WB) – 1 млн. евро;
- Виртуален обмен в южните средиземноморски страни (ERASMUS-EDU-2025-VIRT-EXCH-SMC) – 1,8 млн. евро;
- Виртуален обмен в съседския изток (ERASMUS-EDU-2025-VIRT-EXCH-NE) – 1,8 млн. евро.
Максималният размер на помощта за един проект е 500 000 евро при изискване за 200 евро инвестиция във всеки краен получател – участник в обмена или фасилитатор. Това значи, че проект, който получава максималният размер финансиране, следва да достигне до поне 2 500 участници.
Допустимите разходи ще се покриват на 95%. Очаква се да бъдат финансирани поне 14 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат организации в неформалното образование, висши учебни заведения и младежки организации, които са регистрирани в държави-членки, асоциирани страни по “Еразъм +” страни и неасоциирани допустими държави.
Кандидатстването е в консорциуми, съставени от минимум 4 организации от 4 различни допустими държави. При този минимум 2 от организациите следва да бъдат от държави-членки или асоциирани страни И 2 от организациите трябва да бъдат от неасоциирани държави, които попадат в един и същи географски регион. Броят на организациите от държави-членки или асоциирани страни в един консорциум не трябва да е по-висок от броя организации от неасоциираните държави.
Допустими дейности и разходи
Проектите трябва да се основават на работни планове, обхващащи следните дейности:
- Онлайн дискусии между млади хора като част от младежки проекти. Те могат да включват симулации на ролеви игри;
- Обучение за младежки работници, които желаят да разработят проект за виртуален обмен с колеги от други държави;
- Фасилитирани онлайн дискусии между студенти от висши учебни заведения като част от обучението за придобиване на висше образование;
- Обучение за университетски преподаватели и служители, които желаят да разработят проект за виртуален обмен с колеги от други държави;
- Интерактивни отворени онлайн курсове, включващи традиционни учебни материали, напр. заснети лекции, четива и набори от задачи.
Виртуалните обмени са предназначени за млади хора и студенти на възраст от 13 до 30 години (за участието на млади хора под 18-годишна възраст е необходимо да се изиска родителско позволение). Проектите трябва да разчитат на съществуващи инструменти и платформи, за да провеждат заложените дейности.
Проектите следва да се провеждат само в един от целевите 4 географски региона.
По проектите ще се възстановяват разходи въз основа на фиксирана еднократна сума, несвързана с разходите. Сумата ще бъде определена от управляващия орган на база прогнозния бюджет на един проект. Предварително заложените категории разходи в прогнозния бюджет могат да включват разходи за персонал, пътуване и настаняване, оборудване, външни услуги и др., както и непреки разходи за информация, комуникация и др.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проектния дизайн и изпълнение, качество на партньорството и въздействие. С най-висока тежест е първият критерий.
Срок
Продължителността на проектите е до 36 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 29.04.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.
* Пълен списък с допустимите държави е достъпен тук (стр. 32-34).