За обществено обсъждане бе публикувана процедурата “Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво” (BG05SFPR002-1.013), която се реализира по Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР). Това се случи днес, 10.01.2025 г. Целта на процедурата е да подкрепи социалните предприятия чрез създаване на устойчиви работни места за групите в неравностойно положение.
По мярката са предвидени дейности като обучения, подобряване на уменията на заетите лица в социалните предприятия, както и насърчаване на партньорството и сътрудничеството между субектите на социалната икономика. Ще се подкрепят и дейности, насочени към повишаване информираността, видимостта, разпознаваемостта на социалната и солидарната икономика и продуктите на социални предприятия. Идеята е с това да се намали риска от бедност и социална изолация на целевата група (т.е. лица в неравностойно положение, хора с увреждания и заети в социални предприятия).
Бюджетът на процедурата възлиза на 22 млн. лв., от които 20,2 млн. лв. са предназначени за слабо развитите региони на страната, а останалите 1,7 млн. лв. – за региона в преход, т.е. Югозападния. Средствата се предоставят от Европейския социален фонд + (ЕСФ+) и от националния бюджет.
Заложеният минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект е 50 000 лв., а максималният – 586 749 лв. Това значи, че ресурсът по процедурата ще достигне до минимум 34 и максимум 404 проекта в по-слабо развитите региони и до минимум 3 и максимум 34 проекта в региона в преход. Ще се прилага режим de minimis*.
Няма да се изисква съфинансиране от страна на кандидатите.
Ще могат да кандидатстват социални предприятия, субекти на социалната и солидарната икономика (кооперации и ЮЛНЦ за обществено полезна дейност), общини, общински предприятия, работодатели и НПО. Кандидатстването ще бъде самостоятелно.
Предвидените за изпълнение дейности са както следва:
- Текуща подкрепа за социална и трудова интеграция спрямо индивидуалните потребности (консултации, менторство, трудова медиация, специфични обучения на работното място);
- Подкрепа за заетост (създаване на работни места за новонаети лица и субсидирана заетост за лица, завършили специалност за лица, завършили специалност в областта на социалното предприемачество);
- Обучения за служителите за придобиване или повишаване на професионална квалификация, и за придобиване на ключови компетенции;
- Подкрепа за развитие на бизнес процесите в социалното предприятие чрез външна експертна помощ;
- Обмяна на опит и насърчаване на сътрудничеството между социалните предприятия (вкл. семинари, работни срещи, участие в панаири и изложения);
- Осигуряване на материали, оборудване и обзавеждане за производствения процес на социалните предприятия;
- Ремонтни дейности.
Дейностите в рамките на един проект трябва да се извършват на територията на един тип региони в България.
Като допустими разходи са предвидени разходи за текуща подкрепа (до 1 725 лв. на лице за 3 месеца), възнаграждения, провеждане на обучения, разходи за услуги, материални активи, строително-монтажни работи (СМР), непреки разходи (до 10% от стойността на преките), както и разходи за такси.
Проектите следва да са приключени не по-късно от 31.12.2027 г. Индикативната дата на обявяване на процедурата е 03.02.2025 г.
Очаква се по процедурата да бъдат обхванати близо 2 000 участници.
Коментари и становища по проекта на документите по процедурата се приемат в срок до 24.01.2025 г. вкл.
* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.