Всичко за европейските проекти на едно място

129 проекта за обновяване на жилищни сгради във въглищните райони са одобрени за финансиране

След приключването на оценката на подадените проектни предложения по процедура “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, вкл. справяне с енергийната бедност” (BG16FFPR003-4.001), за финансиране са одобрени 129 проекта. Това съобщиха днес, 14.01.2025 г., от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Общият размер на безвъзмездните средства, от които ще се възползват селектираните проекти е 192,5 млн. лв. Проектите се разпределят по райони както следва:

  • Кюстендил26 проекта с 31,8 млн. лв.;
  • Перник38 проекта с 32,9 млн. лв.;
  • Стара Загора и 10 прилежащи общини65 проекта със 127,8 млн. лв.

Списъкът с предложените за финансиране проекти можете да разгледате тук.

Резервите, които са преминали оценяването, но за които не достига финансиране са 182 на брой. Най-голям брой от тях – 133 – са от Стара Загора и прилежащите общини, 48 са от Кюстендил, а 1 – от Перник. Списък с резервните проектни предложения можете да откриете тук.

Предложените за отхвърляне предложения са 18 – от Перник, Сливен, Кюстендил, Стара Загора, Хасково, Брезник, Чирпан, Мъглиж и Рила. Списък с тях е наличен тук.

Припомняме, че приемът по процедурата, която е част от Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР), се проведе между юни и септември 2024 г. Подадени бяха общо 329 проектни предложения от 24 общини. С това успеваемостта по процедурата е близо 40%.

По данни на МРРБ търсените средства по всички депозирани предложения са били 455,4 млн. лв. – над два пъти повече от разполагаемия бюджет от 196,4 млн. лв. Най-голям брой са били предложенията от община Сливен – 26 проекта, община Елхово – 16 проекта и община Брезник – 15 проекта.

Целта е да се осигури подкрепа за изпълнението на мерки за енергийно обновяване и повишаване на енергийната ефективност на блокове в областите Кюстендил, Перник и Стара Загора, както и в общините, прилежащи към област Стара Загора – Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.

Средствата са разпределени по региони както следва – по 33,6 млн. лв. за областите Перник и Кюстендил и 129,1 млн. лв. за област Стара Загора и десетте общини, свързани с Маришкия басейн. Ресурсът се предоставя от Фонда за справедлив преход и националния бюджет.

Бенефициенти по процедурата са съответните общини в партньорства със сдружения на собственици на жилища в многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и са проектирани преди 26.04.1999 г. Одобрените проекти ще получат до 100% финансиране.

Минималният размер на помощта за един проект за една сграда или блок-секция е 50 000 лв., а максималният – 9,5 млн. лв.

Ще се изпълняват мерки за енергийна ефективност, които са предписани в извършено обследване за енергийна ефективност (напр. подмяна на дограма, топлинно изолиране и др.), инсталиране на системи за енергия от възобновяеми източници и батерии за съхранение, бойлери за гореща вода към общите части на системата, инсталиране на системи за отопление и климатизация, оборудване за зареждане на електромобили, съпътстващи строително-монтажни работи и други съпътстващи дейности като извършването на обследване за енергийна ефективност, сертифициране за енергийна ефективност, извършване на обследване за установяване на техническите характеристики, авторски и строителен надзор, въвеждане в експлоатация и др.

Всички сгради, които ще получат финансиране трябва да постигнат поне енергиен клас “B” и минимум 30% спестяване на първична енергия.

Ще се покриват разходи за преките дейности по проектите, както и непреки разходи за организация и управление и за публичност (вкл. разходи за възнаграждения) – до 7% от размера на допустимите преки разходи.

Разходите по процедурата са допустими за финансиране от 01.01.2021 г. до 31.12.2029 г. Продължителността на проектите е до 24 месеца.

По-подробна информация за условията за кандидатстване по вече затворената процедура можете да прочетете тук.

Предходна статия

На 4 февруари отварят приеми за научни проекти, свързани със секторите “Въглища” и “Стомана”

Следваща статия

Стартира конкурсът за чиста околна среда на МОСВ за 2025 г.

Сходни статии

18 млн. евро стават достъпни за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история

12 В сряда /18.06.2025 г./ отвориха 4 покани на стойност 18 млн. евро по проекти за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история и за повишаване на осведомеността на европейските граждани за тяхната обща […]

5 проекта са постъпили по поканата за създаване на нова общност EIT Water

15 Вчера, 18.06.2025 г., от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) съобщиха, че по поканата за създаване на EIT Water са постъпили предложения на 5 консорциума. Предложенията включват междусекторни идеи за основаване на първата общност на […]

До 2 млн. евро за ускоряване на внедряването на ефективни решения в градската мобилност от EIT Urban Mobility

15 “Отворената покана за стратегически иновации” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – отвори за кандидатстване днес, 19.06.2025 г. Тя ще подкрепи ускореното внедряване […]

Вашият коментар

Филтър