Фонд мениджър на финансовите инструменти в България (Фонд на фондовете, ФнФ) съобщи вчера, 30.01.2025 г., че е избрал три фонд мениджъра за управлението на финансов инструмент “Фонд Предприемачество”. Това са Обединение Витоша Венчър Партнърс II, Обединение Морнингсайд Хил II и Обединение Байена Венчърс.
Припомняме, че за целта се подаваха заявления в периода от 15.12.2023 г. до 20.02.2024 г., като постъпилите заявления бяха 24 на брой.
“Фонд Предприемачество” се финансира със средства от Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП), разполага с общ индикативен бюджет от 100 млн. евро и е предназначен за дялово и квази-дялово финансиране.
Инструментът ще подкрепя предприемачеството и ще предоставя финансиране създаването на нови, както и развитието на съществуващи предприятия във всички етапи на развитие и в различни сектори. Очаква се това да подобри предприемаческата екосистема в България и да спомогне за привличането на чуждестранни капиталови инвестиции.
От ФнФ прогнозират, че ще бъде привлечено допълнително съфинансиране от частни инвеститори и ресурсът ще достигне 158 млн. евро, с приоритетна насоченост извън рамките на Югозападен регион. Ще се дава приоритет на компании с дейност в секторите от Националната стратегия за малките и средните предприятия (МСП) 2021-2027 г.* (вкл. високотехнологични производства, услуги с интензивно използване на знания, управление на отпадъци, рециклиране и др.).
Фондът е структуриран в три инвестиционни фонда със следните характеристики:
- Фонд “Ранен етап“: за стартиращи предприятия, основно за доказване на ниво концепция, етап ускоряване и ранен етап на развитие. Размерът на публичния ресурс е 30 млн. евро, а индивидуалните инвестиции могат да бъдат в размер до 1 млн. евро. Позицията заема Обединение Витоша Венчър Партнърс II;
- Фонд “Рисков капитал“: за компании, които са развили своя продукт и целят стартиране на масово производство или дистрибутиране до целеви пазари, както и за предприятия с бърз растеж. Размерът на публичния ресурс е 30 млн. евро, а максимално допустимият размер на индивидуалните инвестиции, включително последващи такива, е 3 млн. евро. Позицията заема Обединение Морнингсайд Хил II;
- Фонд “Растеж“: за предприятия в етап на растеж, които са достигнали относително зряла фаза на развитие, както и за предприятия с бърз растеж. Размерът на публичния ресурс е 40 млн. евро, а максимално размер на индивидуалните инвестиции е 4 млн. евро. Позицията заема Обединение Байена Венчърс.
Трите фонда ще бъдат учредени за срок от 10 години с възможност за удължаване до 2 години.
Предстои да бъдат сключени споразумения с избраните изпълнители и да се пристъпи към структуриране на трите фонда.
* Стратегията е достъпна тук, а списък с националните приоритетни икономически дейности можете да откриете на стр. 72.