От следващата седмица, 10.03.2025 г., стартиращи предприятия с проекти на територията на Община Бургас ще могат да кандидатстват по поканата на Бизнес инкубатор Бургас. Възможността е свързана с:
- продуктови, производствени, маркетингови или организационни иновации;
- въвеждане на устойчиви, прагматични решения, интегриращи икономически, социални и екологични градски теми;
- предлагане на конкретни решения по градски проблеми и принос за развитието на икономиката на територията на Община Бургас;
- предвидено е безвъзмездно ползване от страна на жителите на Бургас.
Поканата е подходяща за микро- и малки предприятия, регистрирани като търговци до 3 години от датата на кандидатстване и с екип от поне 2 лица. Кандидатите следва да не са били подпомагани от Община Бургас за проекта, който подават, а самите проекти следва да се реализират за първи път на територията на общината.
По отношение на опцията за ученици са допустими екипи от ученици, в които 75% от участниците са ученици от образователните институции на територията на Община Бургас и са на възраст над 16 години.
Поканата предлага 3 опции за подкрепа:
Опция 1 – Финансов пакет
Един проект може да получи до 5 000 лв. безвъзмездни средства, покриващи до половината от допустимите разходи. Те включват придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи, закупуване на материали, регистрация на нови продукти, патенти и лицензи, наем на офис и оборудване, рекламни и информационни материали (до 5% от размера на безвъзмездната помощ), административни разходи (до 5%) и др.
Опция 2 – Подкрепящ пакет
Старт-ъпите ще могат да се възползват от обучения, семинари, форуми, работни срещи и др. подобни, менторство, подпомагане при регистрация на фирмата, контакти, консултации, безвъзмездно използване на споделено офис пространство за срок до 3 месеца в Бизнес инкубатор Бургас и др.
Опция 3 – Ученически пакет
По тази опция също е налично безвъзмездно финансиране до 5 000 лв., покриващо до 50% от допустимите разходи за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи, закупуване на материали, регистрация на нови продукти, патенти и лицензи, наем на офис и оборудване, рекламни и информационни материали (до 5% от размера на безвъзмездната помощ), административни разходи (до 5%) и др.
Бизнес идеите ще се оценяват по критерии за:
- Устойчивост – вероятност новосъздаденото микро- или малко предприятие да просъществува в дългосрочно;
- Конкурентоспособност – степен на познаване на съществуващата конкуренция и възможност бъдещия бизнес да се пребори с нея;
- Степен на зрялост – яснота за реализацията на бизнес идеята;
- Наличие на професионален опит в същата или подобна сфера на дейност;
- Иновативност – уникалност на идеята.
Крайният срок за подаване на бизнес идеи е 13.04.2025 г., а подробни условия и линк за кандидатстване са достъпни тук.
Предвиден е и втори прием по поканата в периода 01.08. – 05.09.2025 г.