Днес, 19.03.2025 г., за кандидатстване отвори процедура “Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони с фокус върху използването на чиста енергия” (BG16FFPR003-4.005). Тя е част от Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР) и разполага с бюджет от 149 млн. лв. (с включено финансиране от Фонда за справедлив преход (ФСП)).
Документите по процедурата преминаха две обществени обсъждания от декември 2024 г. насам. В резултат на първото от тях като допустими кандидати бяха добавени операторите на индустриални паркове и зони.
Целта на процедурата е да подкрепи т.нар. “въглищни райони“* при прехода към климатична неутралност чрез следните мерки:
- Създаване на индустриални паркове за чисти енергийни технологии (с нулеви емисии) и развитие на съществуващи индустриални зони;
- Създаване на вътрешна техническа инфраструктура, вкл. социални и административни съоръжения;
- Изграждане, рехабилитация и реконструкция на производствени и административни сгради с прилежаща към тях инфраструктура.
Ресурсът по процедурата е разпределен както следва:
- Област Кюстендил – 18,4 млн. лв. Максималният размер на средствата за един проект в тази област също е 18,4 млн. лв.;
- Област Перник – 20,4 млн. лв. Максималният размер на средствата за един проект в тази област също е 20,4 млн. лв.;
- Област Стара Загора + 10 общини, свързани с Маришкия басейн – 110 млн. лв. Максималният размер на средствата за един проект в тази област е 40 млн. лв.
Могат да кандидатстват микро-, малки и средни предприятия (МСП), които инвестират на територията на общините в целевите области, оператори на индустриални паркове и зони, публични или частни организации и предприятия (с изключение на големи предприятия), които са собственици на земята, на която е разположен съответния индустриален парк или зона, или инвестират на територията на общините в целевите области, както и общини от целевите области.
Кандидатстването може да бъде в партньорство с общини, оператори на индустриални паркове и зони, Агенция “Пътна инфраструктура”, Национална компания “Железопътна инфраструктура”, ВиК оператори, “Електроенергиен системен оператор” ЕАД (ЕСО ЕАД), “Булгартрансгаз” ЕАД, оператори на електроразпределителни мрежи, на газоразпределителни мрежи и предприятия извън допустимите общини. Операторите на индустриални паркове и зони могат да бъдат още асоциирани партньори по проектите.
Допустимите дейности включват:
- Изграждане и развитие на съответната логистична и индустриална зона или парк с фокус върху използването на чиста енергия – изграждане, реконструкция и рехабилитация на участъци и съоръжения от довеждащата техническа инфраструктура, вътрешната техническа инфраструктура, на производствени и административни сгради, вътрешна екологична инфраструктура, научноизследователска вътрешна инфраструктура, съоръжения и технологии за производството, използването и съхранението на чиста енергия;
- Други пряко свързани дейности вкл. изготвяне на инвестиционен проект, оценка на съответствието, авторски и строителен надзор, въвеждане на обекта в експлоатация, видимост, прозрачност и комуникация, както и организация и управление на проекта.
Ще се покриват между 30 и 100% (в зависимост от избрания режим на помощ) от разходите на бенефициентите за строително-монтажни работи (СМР), материални активи (вкл. за закупуване на земя – до 10%) и др. свързани разходи, както и непреки разходи – до 7% от стойността на преките такива. Разходите са допустими за финансиране от 30.09.2023 г.
Продължителността на проектите може да достига 24 месеца, но не по-късно от 31.12.2029 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 19.06.2025 г., 17 ч. чрез системата ИСУН 2020.
* Въглищни райони – областите Стара Загора, Перник и Кюстендил, както и прилежащите към Стара Загора 10 общини – Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.