Всичко за европейските проекти на едно място

Три проекта на млади български учени получават финансиране по програма PROMYS

През изминалата седмица /19-25.03.2025 г./ от програмата “PROMYS” – “Насърчаване на младите учени в Централна и Източна Европа” обявиха кои са изследователите, чиито проекти ще бъдат финансирани. Всеки от тях получава безвъзмездни средства до 625 000 швейцарски франка (над 1,2 млн. лв.).

Първият от тримата е гл. ас. д-р Антони Рангачев от Института по математика и информатика на БАН (ИМИ-БАН) и Математическия институт Жусийо в Париж. Проектът му “Топологична, метрична и алгебрична теория на особеностите” ще се реализира в ИМИ-БАН, а сред целите му е да бъде установена изследователска група в теория на особеностите, да се създадат няколко докторантски и постдокторантски позиции и да бъде проведен семинар и конференции по теория на особеностите, както и изследователски пътувания на членовете на екипа. Повече информация за проекта е налична тук.

Вторият е Радослав Александров от Института по молекулярна биология към БАН с проекта “Разшифроване на динамиката на реакцията при увреждане на ДНК в живи клетки”. Очаква се проектът да допринесе към съществуващите познания за динамиката на възстановяването на ДНК в живите клетки. Проектът е значим, тъй като поддържането на геномната цялост е изключително важно в борбата с заболяванията, които имат генетична основа, напр. рак, имунодефицит, невродегенерация и редица редки генетични нарушения.

Последният проект е “Автоматично, максимално точно количествено оценяване на неопределеността, позволяващо проектиране за сертификация” на Петър Христов, изследовател от Института “Големи данни в полза на интелигентно общество” (GATE) към Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Това е проект, който ще разработи цялостна рамка за автоматично, максимално точно оценяване на неопределеността, която да формира неразделна част на процеса на проектиране на летателни средства. По този начин следва да се облекчи тежестта на основаните на експериментални изпитвания процедури и да се ускори пускането в експлоатация на даден летателен апарат.

PROMYS е един от трите компонента на Швейцарско-българската програма за научни изследвания и разполагаше с бюджет от близо 2 млн. швейцарски франка (4,1 млн. лв.). Приемът протече между август 2023 г. и февруари 2024 г.

По програмата за безвъзмездна помощ кандидатстваха млади изследователи, които са работили в Швейцария като докторанти или постдокторанти и биха искали да продължат научната си кариера в България. Средствата служат за установяването на младите изследователи в български институции и за създаването на техни научноизследователски екипи.

Един проект се подаваше от един учен, като кандидатът трябваше да има подкрепа от приемащата институция в България, декларирана с писмо. Приемащи институции са висши училища и научни организации, които се намират в България, обучават докторанти и имат доказан опит в международни изследвания на високо ниво. Освен това приемащата институция поема ангажимент да осигури подходящи условия на младия учен, за да ръководи самостоятелно изследванията си и да управлява финансирането им до края на проекта.

С осигурените безвъзмездни средства се покриват възнагражденията на изследователите, възнагражденията на техните екипи и други разходи, свързани с изследователската дейност.

Повече подробности за приема можете да прочетете тук.

Предходна статия

30 проекта са постъпили по интервенцията за обучения и информационни събития за земеделски и горски стопани

Следваща статия

Отвори поканата за създаване на индустриални и логистични паркове и зони с бюджет 149 млн. лв.

Сходни статии

18 млн. евро стават достъпни за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история

17 В сряда /18.06.2025 г./ отвориха 4 покани на стойност 18 млн. евро по проекти за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история и за повишаване на осведомеността на европейските граждани за тяхната обща […]

5 проекта са постъпили по поканата за създаване на нова общност EIT Water

16 Вчера, 18.06.2025 г., от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) съобщиха, че по поканата за създаване на EIT Water са постъпили предложения на 5 консорциума. Предложенията включват междусекторни идеи за основаване на първата общност на […]

До 2 млн. евро за ускоряване на внедряването на ефективни решения в градската мобилност от EIT Urban Mobility

16 “Отворената покана за стратегически иновации” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – отвори за кандидатстване днес, 19.06.2025 г. Тя ще подкрепи ускореното внедряване […]

Вашият коментар

Филтър