Всичко за европейските проекти на едно място

До 300 000 лв. за научни проекти за смекчаване на изменението на климата в морска среда по програма CONCERT-Japan

Поканата “Океани: Смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптация към него” по програма CONCERT-Japan отвори за кандидатстване на 28.04.2025 г. Тя ще подкрепи научни изследвания за смекчаване на последиците от изменението на климата чрез екосистеми със син въглерод за отстраняване на CO₂ и за разбиране на океанските процеси, за да се даде възможност за адаптиране към изменението на климата в морската среда.

Насърчават се не само проекти с традиционни изследователски подходи, но и изследвания, които използват интер- и трансдисциплинарни подходи, включващи както природни, така и социални науки. Препоръчително е проектите да включват активно сътрудничество със заинтересовани страни, напр. политици, представители на промишлеността, крайбрежни общности и различни организации, за да се гарантира обществената значимост и въздействие на изследванията.

CONCERT-Japan e обща инициатива на страните от Европейската общност и Япония за сътрудничество в областта на науката, технологиите и иновациите чрез съвместно финансиране на научно-изследователски проекти. Инициатива обединява 15 финансиращи организации от България, Германия, Естония, Испания, Италия, Кипър, Полша, Словакия, Турция, Унгария, Франция, Чехия и Япония. Допълнителна информация е налична тук.

Финансиране

Процедурата разполага с бюджет за 2025 г. от 5,6 млн. евро.

Подкрепата ще бъде под формата на безвъзмездна финансова помощ, която ще бъде предоставяна чрез национални финансиращи организации. За България това е Фонд “Научни изследвания” (ФНИ).

ФНИ ще предостави на български бенефициенти общо 900 000 лв. Ще бъдат финансирани максимум 3 проекта с българско участие с до 300 000 лв.

Бенефициенти

Български бенефициенти могат да бъдат акредитирани висши училища и научноизследователски организации.

Организациите кандидатстват единствено в консорциум, съставен от минимум 3 изследователски колектива от поне 3 участващи държави (Япония и две европейски държави). Част от консорциумите могат да бъдат още малки и средни предприятия (МСП), големи компании и др. в зависимост от съответните национални изисквания.

Всеки кандидат следва да кандидатства индивидуално за съответното национално финансиране.

Кандидатите могат да се възползват от платформа за търсене на партньори тук.

Допустими дейности и разходи

Набират се проекти за научни изследвания, свързани със смекчаване на последиците от глобалното затопляне и адаптиране към него по отношение на морската среда. Проектите следва да се насочат към някоя от следните две теми (насърчават се и проекти, обхващащи двете теми едновременно):

  1. Използване на екосистеми със син въглерод за поглъщане на CO₂ – изследванията следва да се съсредоточат върху иновативни подходи за количествено определяне и насърчаване на поглъщането на син въглерод, напр. разработване на нови методи или подобряване на съществуващите стратегии за максимално увеличаване на потенциала на екосистемите със син въглерод за смекчаване на изменението на климата;
  2. Разбиране на океанските процеси за адаптиране към изменението на климата – изследванията следва да се съсредоточат върху подобряване на разбирането ни за океанските процеси, за да се даде възможност за адаптиране към настоящите и бъдещите въздействия на изменението на климата в абиотичната и биотичната океанска сфера. Темата има за цел да подобри капацитета за прогнозиране на въздействието на изменението на климата върху морската среда, като се използват нови или съществуващи модели и методи.

Повече за темите и примерни дейности можете да прочетете тук (стр. 6-7).

Проектите, в които участват българските колективи могат да бъдат единствено за фундаментални научни изследвания.

На българските бенефициенти ще се покриват разходи за изследователски материали и малко по мащаб оборудване, разходи за персонал, пътни разходи, организация на малки научни събития в България, разпространение на резултатите от проекта, както и непреки разходи – до 8% от стойността на преките такива.

Оценяване

Всяка кандидатура ще се оценява от панел независими експерти. Критериите за оценка са високи постижения в науката, въздействие на проектните резултати и качество и изпълнение.

Резултатите от оценяването се очакват през декември 2025 г.

Срок

Продължителността на проектите е до 36 месеца със стартова дата през април 2026 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 22.05.2025 г., 17 ч. чрез системата СУНИ.

Повече подробности за поканата (от ФНИ) са достъпни тук и (от CONCERT-Japan) тук.

Допълнителна информация е достъпна и от националната точка за контакт от България – Милена Александрова на електронен адрес aleksandrova@mon.bg, както и на тел. +359 884 171 363.

Предходна статия

До 3 000 лв. по проекти за насърчаване на програмирането, алгоритмичното мислене и цифровите умения на младежи

Следваща статия

Над 3 млн. евро станаха достъпни за откриване на злонамерени кампании за манипулиране на информация

Сходни статии

До 460 000 евро по проекти за готовност в киберсигурността на оператори от сектори с висока критичност

16 Първата покана по проект “EUDOROS” ще подкрепи публични и частни организации, както и индустрията за киберсигурност в ЕС, за да повишат готовността си за киберсигурност в секторите с висока критичност – енергетика, транспорт, банково […]

Стартира информационна кампания за процедурата за иновационни клъстери по ПНИИДИТ

18 На 23 юни стартира информационна кампания в пет български града – София, Бургас, Пловдив, Варна и Габрово – във връзка с процедурата “Подкрепа за развитие на съществуващи иновационни клъстери” (BG16RFPR002-1.003), част от Програма “Научни […]

4,6 млн. евро стават достъпни за услуги от общ интерес в трансграничния регион със Сърбия

9 Вчера, 12.06.2025 г., за кандидатстване отвори процедура от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България-Сърбия” 2021-2027 г. – за разработване и предоставяне на услуги от общ интерес*. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

Вашият коментар

Филтър